В ОБСЄ повідомили, що люди, які блокували роботу місії в Донецьку, розійшлися

В ОБСЄ повідомили про припинення блокування роботи місії в Донецьку
Фото: OSCE SMM Ukraine / Twitter
23 жовтня учасники зборів, які блокували роботу спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в окупованому Донецьку, розійшлися і почали розбирати намети.

Про це йдеться у звіті СММ ОБСЄ, опублікованому 24 жовтня.

Роботу місії було заблоковано понад тиждень. Уранці 15 жовтня перед готелем, в якому проживають члени СММ, місія зафіксувала масові збори за участю 50–100 осіб, переважно молодиків, які перешкоджали будь-якому пересуванню патрулів ОБСЄ у приміщення і з нього. Учасники зборів встановили перед готелем намети, а також біотуалети. Проросійські демонстранти вимагали звільнення затриманого українськими військовими бойовика Андрія Косяка.

Як зазначено в новому звіті, удень 22 жовтня біля готелю було приблизно 250 осіб, чоловіків і жінок різного віку.

"Увечері 21-го і вночі 22 жовтня, за спостереженнями СММ, до 20 чоловіків (віком 20–29 і 30–39 років) регулярно чергували навколо готелю і щонайменше двоє постійно стояли на східному і західному під'їздах до готелю", – ідеться в документі.

Спостерігачі СММ ОБСЄ бачили, що 22 жовтня "кілька протестувальників час від часу збиралися перед готелем, співали пісні, виступали з промовами і тримали плакати з критикою діяльності місії, а також крутили через колонки гучну музику і дивилися фільми на переносному екрані".

"У кількох випадках протягом звітного періоду спостерігачі бачили, як члени збройних формувань автомобілями з написом "Поліція" блокували східний і західний під'їзди до готелю, а також помітили присутність навколо готелю двох чоловіків в одязі військового типу", – повідомили в ОБСЄ.

Удень перед "протестувальниками" виступила російська співачка Юлія Чичеріна, яка підтримує бойовиків "ЛДНР", повідомило агентство ДАН, що інформує про дії окупантів.

Увечері 23 жовтня "мер" Донецька Олексій Кулемзін виступив перед учасниками зборів, після чого ті розійшлися, ідеться у звіті.

Спостерігачі також зауважили, що деякі учасники зборів почали розбирати намети, встановлені перед готелем.

У СММ ОБСЄ не повідомляли, про що говорив окупаційний "мер". Як зазначає "Радіо Свобода", він заявив, що учасники "акції" "зробили важливу справу", однак через спалах коронавірусу потрібно "перемістити акцію в соцмережі і згорнути наметове містечко".

Контекст:

У 2014 році Росія окупувала Крим і почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

13 жовтня 2021 року українська делегація у ТКГ з урегулювання конфлікту повідомила, що оперативна група ЗСУ затримала на Донбасі Косяка. Російський паспорт він отримав у лютому 2021 року в Ростовській області, уточнював спікер української делегації у ТКГ Олексій Арестович.

У Косяка вилучили зброю та боєприпаси. Українська делегація у ТКГ також опублікувала фото його "військового квитка", виданого бойовиками "ЛНР".

За словами головного редактора видання "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова, у телефоні Косяка виявили відеозапис, як він у складі мінометної обслуги, порушуючи умови припинення вогню, веде вогонь по українських позиціях у районі Золотого. Отже, Косяк під прикриттям документів СЦКК вів розвідку для обчислення нових цілей для обстрілу, зазначив Бутусов.

Крім того, після затримання з'ясували, що уродженець Алчевська Косяк 2010 року як громадянин України скоїв умисне вбивство, зазначили у СБУ.

Терористи "ЛНР" стверджують, що Косяк як "представник СЦКК" входив до групи з розмінування. Українська сторона наполягає, що затриманий під виглядом гуманітарної діяльності займався розвідкою.

18 жовтня суд в Україні заарештував Косяка. Йому вручили підозру за ч. 2 ст. 260 Кримінального кодексу України (участь у незаконних збройних формуваннях).

У МЗС РФ 20 жовтня назвали "провокацією" затримання громадянина Росії Косяка, закликавши розкрити його місце перебування і допустити до нього російського консула.

У МЗС України 21 жовтня заявили, що російські дипломати дістануть доступ до Косяка. Глава відомства Дмитро Кулеба зазначив, що заяви МЗС РФ щодо Косяка, "безумовно, є визнанням того, що Росія в різних формах, у цьому випадку у вигляді громадянина РФ, бере участь і є єдиною стороною міжнародного збройного конфлікту".

Україна готова надати доступ до Косяка міжнародним організаціям, зокрема Міжнародному комітету Червоного Хреста. "Міжнародне співтовариство має побачити, кого Росія скеровує воювати проти українського народу", – сказав речник МЗС Олег Ніколенко.