В Офісі генпрокурора України не побачили зв'язку між діями командування української армії і втратами в Іловайському котлі
"Згідно з добутими доказами та одностайним висновком понад 30 експертів, встановлено відсутність причинно-наслідкового зв'язку між виявленими порушеннями наших командирів і наслідками у вигляді загибелі та поранення військовослужбовців. Тому що ці наслідки настали внаслідок організації віроломного вбивства, воєнного злочину, організованого вищим керівництвом збройних сил РФ та виконаного підлеглими їм військовослужбовцями", – повідомив він.
Однак прокурори виявили низку порушень із боку українського командування. Військове керівництво повною мірою не врахувало розвідувальної інформації про чисельність бойовиків і засобів, які вони мали, а також зміну оперативної ситуції в районі секторів Б і Д антитерористичної операції. Окремі порушення виявили під час підготовки планів проведення операції.
"Розслідування дій українських командирів ще не завершено. Є питання, на які ми не отримали відповіді. У липні 2020 року було призначено третю комісійно-військову експертизу, висновки якої ми очікуємо найближчим часом", – додав Рудь.
Прокурори поставили експертам запитання про те, які дії мали здійснити українські військові командири під час оборони й виходу з оточення, якими нормативно-правовими актами це передбачено і якщо їх не здійснили, то до яких наслідків це призвело.
Контекст:
У середині серпня 2014 року українські військові та добровольці зуміли взяти під контроль більшу частину Іловайська, але після того, як 23–24 серпня в район бойових дій увійшли російські війська, українські бійці опинилися в оточенні. Потім бойовики й російські військові заявили, що готові випустити українців, 29 серпня створили коридор, але російська сторона порушила домовленості: коли українські військові організованими колонами почали рух із міста, їх обстріляли.
Слідство офіційно підтвердило загибель 366 українських військовослужбовців.
14 серпня 2017 року Генеральна прокуратура України оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії. За даними слідства, до неї призвели пряме вторгнення збройних сил Росії 23–24 серпня 2014 року і подальше скоєння воєнних злочинів російською армією.
Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
Британські дослідники створили інтерактивну відеоплатформу, яка доводить участь російської військової техніки в боях за Іловайськ.