В Офісі омбудсмена України розповіли, скількох українців вважають зниклими безвісти у Криму й на Донбасі

У Криму понад 40 осіб стало жертвами зникнень, повідомила українська омбудсменка
Фото: Офіс омбудсмана України / Facebook

Зниклими безвісти на територіях Донецької та Луганської областей вважають 258 осіб, із них 67 військовослужбовці та резервісти. Такі дані опублікував 30 серпня Офіс уповноваженого Верховної Ради із прав людини Людмили Денісової у Facebook із нагоди Міжнародного дня жертв насильницького зникнення.

В окупованих Криму та Севастополі щонайменше 44 людини стали жертвами насильницьких зникнень. Доля 11 з них досі невідома.

"Омбудсмен тримає в полі зору кожного, хто незаконно утримується на тимчасово окупованих територіях, їхні імена постійно оприлюднюються на всіх можливих інформаційних майданчиках, у тому числі міжнародних", – повідомив офіс уповноваженого.

Міністерство закордонних справ України назвало 15 утримуваних осіб.

"Їхні імена: Валерій Ващук, Іван Бондарець, Василь Черниш, Тимур Шаймарданов, Сейран Зінедінов, Іслям Джеппаров, Джевдет Іслямов, Федір Костенко, Мухтар Арісланов, Арсен Алієв, Ервін Ібрагімов, Ескендер Ібраїмов, Ескендер Апселямов, Руслан Ганієв, Арлен Терехов", – зазначили у відомстві.

Більшість зазначених людей є проукраїнськими активістами, які відкрито виступали проти російської окупації, підкреслило МЗС.

Прокуратура Автономної Республіки Крим і Севастополя здійснила процесуальне керівництво у 112 кримінальних провадженнях за 173 фактами насильницького зникнення, позбавлення волі і викрадення людей.

"У переважній більшості випадків були виявлені факти, які свідчать про причетність російської окупаційної адміністрації до зникнень. Зафіксовані численні випадки залякування родичів зниклих і свідків", – зазначили в міністерстві.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

За даними ООН, із 14 квітня 2014-го до 30 червня 2021 року внаслідок конфлікту на Донбасі загинули 3901 цивільна особа, приблизно 4200 українських військових і орієнтовно 5800 бойовиків.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню. За рік дії перемир'я загинуло 45 українських військовослужбовців і 163 дістали поранення, повідомляли у ТКГ 27 липня.