В Офісі президента заявили, що загрозлива концентрація російських військ біля кордону України зберігається, але ситуація "контрольована"
"Нові повідомлення у ряді ЗМІ про те, що боєготових російських військ поблизу кордонів України не менше ніж 100 тис., і що стягування військ тільки продовжуються, доводять, що попередні алармістські повідомлення про початок нової ескалації проти України наприкінці грудня чи в першій половині січня були трохи неправдивими. Це доводить правильність наших закликів до представників медіа бути зваженими і уникати алармістської тональності", – сказав він.
За словами Подоляка, поки що невідомо, чи зробить Росія "критичні кроки" для повномасштабного вторгнення. Він вважає, що треба продовжувати як санкційний, так і дипломатичний тиск, щоб російські війська було відведено від кордону України "у максимальному обсязі".
"Тільки це може бути достатньо ґрунтовним свідченням того, що ескалаційний сценарій абсолютно виключається. Поки ж і Україна, і всі наші партнери готуються до будь-яких можливих сценаріїв. Ситуація повністю контролюється. Так чи інакше, ми не знижуємо активність дипломатичної роботи, щоб забезпечити сталу і повноцінну деескалацію", – сказав радник.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. За даними Міноборони України станом на 28 січня, поблизу українського кордону зараз майже 112 тис. військових РФ, із морською та авіаційною компонентою – приблизно 130 тис.
Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як повідомила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.
24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив 2 лютого, що немає жодних конкретних теоретичних дат початку ймовірного широкомасштабного вторгнення Росії в Україну.