В окупованому Енергодарі взагалі немає теплопостачання, без тепла приблизно 15 тис. людей – мер
Він пояснив, що зазвичай тепло в місто постачає Запорізька АЕС, але зараз російські окупанти не дають запустити хоча б один з енергоблоків, щоб забезпечити теплову енергію місту.
"Зараз у квартирах мешканців від +10° С до +15° С десь. Ситуація з комунальним сектором залишається складною. Електропостачання є і водопостачання є. Воно там з невеличкими перебоями, але комунальники відпрацьовують усі аварії, які відбуваються. І оперативно відновлюють [пошкоджені комунікації]", – сказав Орлов.
Мер також зазначив, що окупанти змушують співробітників атомної станції й комунальних підприємств підписувати договори з підприємствами, зареєстрованими за російським законодавством.
"Але наші працівники тримаються. І якщо брати атомну станцію, то компанія НАЕК "Енергоатом" зберігає всі соціальні гарантії для працівників, які мають проукраїнську позицію й не отримали ані російських паспортів, ані інших документів, і не підписували жодних контрактів, навіть якщо їх не допускають до роботи. Що стосується комунальних підприємств, і лікарі, і комунальники також отримують заробітну плату – хто з місцевого бюджету, а хто коштом Національної служби здоров’я України", – заявив Орлов.
"Суспільне" зазначає, що в Енергодарі залишається приблизно 15 тис. осіб, до російської окупації в місті проживало 53 тис. людей.
Контекст:
Частина Запорізької області, зокрема Енергодар й найбільша атомна станція Європи – ЗАЕС, – під окупацією росіян із березня 2022 року.
На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС та Енергодар, звинувачуючи в обстрілах Україну, через що станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі.
Крім того, з околиць Енергодара російські війська регулярно обстрілюють населені пункти Дніпропетровської області, які розташовані на протилежному березі Дніпра.
У січні 2023-го Генштаб ЗСУ повідомив, що окупанти, погрожуючи підприємцям штрафами й вилученням майна, вивели в місті з обігу українську гривню.