В Україні 174 тис. км² забруднено мінами та снарядами, що не розірвалися, це дві території Австрії – Зеленський

Зеленський звернувся до парламенту Австрії через відеозв'язок
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський, звертаючись 30 березня до парламенту Австрії, розповів, що в Україні російськими мінами та снарядами, які не розірвалися, забруднено 174 тис. км² території.

Текст звернення наводить сайт глави держави.

Зеленський у своєму зверненні подякував Австрії за гуманітарну допомогу, надану Україні, лікування українців, які постраждали внаслідок авіакатастрофи у Броварах у січні. Він наголосив, що Україна щодня втрачає своїх людей через війну.

"Ми втрачаємо тих, хто віддає в боях проти окупанта свої життя за свободу України й усіх народів, чию землю й потенціал Росія хоче забрати у склад своєї імперії. Втрачаємо людей від терористичних обстрілів і бомбардувань, які російська армія проводить навіть там, звідки російські солдати були змушені втекти під тиском наших захисників і захисниць. Втрачаємо життя і здоров’я наших людей від вибухів мін і снарядів, що їх залишили російські терористи", – продовжив він.

Українці гинуть також через те, що в деяких частинах країни в умовах війни "поки просто неможливо надати медичну допомогу вчасно й повністю", додав Зеленський.

"Я наведу вам лише один приклад. Просто уявіть, що він означає і як багато таких масштабних небезпек, принесених війною. 174 тис. км&³2; території України забруднені мінами, які заклав окупант, і російськими снарядами різних типів, що не розірвалися. Ця забруднена площа – як дві території Австрії. Це сотні тисяч протипіхотних і протитанкових мін, ракет від реактивної артилерії, авіаційних бомб, мінометних снарядів, які, не розірвавшись, застрягли в полях, у залишках будинків. І навіть розтяжок із гранатами, які окупанти спеціально залишили саме проти цивільних, звичайних людей у будинках і машинах, на узбіччі доріг, у садах і парках, на городах..." – розповів Зеленський.

Він описав, як окупанти мінували територію, яку покидали.

"Ручна граната, яку хтось із російських солдатів замаскував під пластиковий стакан. Це було у Броварському районі Київської області. Підствольна граната, яку росіяни розмістили у звичайному будинку під кришкою фортепіано. Це було в місті Бучі. Ручна граната, якою замінували шафу на кухні в будинку... Власника цього будинку російські солдати розстріляли, його тіло закопали на подвір’ї. Це було теж у Бучі, до речі. Протипіхотна міна, замаскована під нібито звичайну сумку з речами. Це було в місті Ірпені Київської області... Ручна граната, залишена у звичайному будинку у пральній машинці так, щоб вибух відбувся якраз тоді, коли людина просто відкриє пральну машинку... Це було у звичайному будинку у звичайному селі Київської області. Цього – тисячі. Тисячі, коли ми розмінували. Коли ми врятували життя. На жаль, щодня є повідомлення про вибухи, які забрали життя й скалічили людей. Просто скалічили. І все це – частини автопортрета Росії сьогодні, який вона створює своєю агресією, своєю божевільною війною", – заявив Зеленський.

Також він говорив про формулу миру, одним з елементів якої є гуманітарне розмінування України, запросив представників парламенту Австрії відвідати Україну та закликав до участі у повоєнному відновленні країни.

Під час виступу Зеленського залу засідань покинули представники проросійської партії.

Контекст:

Австрія не передає Україні летального озброєння – як пояснювали у міноборони країни, тому що Австрія є нейтральною державою і не входить у НАТО. Водночас в Австрії заявляли про допомогу Україні пальним, надання шоломів, бронежилетів та гуманітарних вантажів.

Канцлер Австрії Карл Негаммер приїжджав в Україну минулої весни, а згодом зустрічався з президентом РФ Володимиром Путіним. Негаммер, як він сам казав, поїхав тоді до Москви, "щоб подивитися в очі Путіну і розповісти, що він побачив в Україні". Однак після візиту він дійшов висновку, що Путін живе у "власному світі".

Із Зеленським Негаммер востаннє говорив 20 березня 2023 року, він пообіцяв подальшу гуманітарну допомогу Україні від Австрії. "Як нейтральна країна ми не можемо і не будемо надавати військову підтримку. Але ми можемо й далі надавати гуманітарну допомогу для полегшення страждань народу України, і саме це ми й будемо робити", запевнив канцлер.