В Україні повідомили про підозру командира авіаційної дивізії ЗС РФ, він керував атаками на енергооб'єкти України – Офіс генпрокурора
За даними слідства, із жовтня 2022 року до лютого 2023-го російський командир забезпечував завдання підпорядкованими йому підрозділами дивізії ударів по цивільних об'єктах на всій території України. Для цього використовували ракетоносці-бомбардувальники Ту-22М3, Ту-95МС, Ту-16, ракети Х-22, Х-33, Х-101/102 й Х-555.
"За його вказівкою здійснювалися прицільні удари по ключових об'єктах енергетичної системи. Це робилося для залякування цивільного населення, створення умов постійної напруги в суспільстві, щоб змусити керівництво України піти на вигідні для Росії територіальні та політичні поступки", – ідеться в повідомленні.
За інформацією Офісу генпрокурора, дії командира авіаційної дивізії призвели до загибелі 61 й поранення 139 цивільних осіб, а також до руйнування та знищення об'єктів цивільної й енергетичної системи по всій території України, що призвело до енергетичної кризи.
Полковнику інкримінують зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України, ведення агресивної війни, а також порушення законів та звичаїв війни.
СБУ опублікувала текст підозри, її датовано 17 червня. У ньому названо ім'я полковника – Микола Варпахович. Підпорядкована йому дивізія базується на аеродромі Енгельс у Саратовській області РФ.
У документі вказано вильоти бомбардувальників дивізії з обстрілами України, які підозрюваний організовував і контролював. За даними СБУ, унаслідок цих вильотів було обстріляно 35 об'єктів енергетичної інфраструктури України та інші об'єкти цивільної інфраструктури.
Зокрема, 14 січня один із літаків, Ту-22М3 22-ї дивізії ЗС РФ, ударив крилатою ракетою по дев'ятиповерхівці у Дніпрі, унаслідок чого загинуло 46 людей, було поранено 79.
Контекст:
Упродовж пів року, починаючи з вересня 2022-го, окупанти випустили по енергетичних об'єктах України понад 1200 ракет і дронів, приблизно 250 із них влучили в ціль. Через обстріли у країні вводили тимчасові вимкнення світла, в окремих випадках вони сягали кількох діб. Масові ракетні обстріли уразили теплову генерацію й електричні підстанції, Україна зазнавала дефіциту потужності і протягом усього осінньо-зимового періоду намагалася стабілізувати енергосистему.
12 лютого 2023 року "Укренерго" вперше за час осінньо-зимових атак Росії на українську енергетичну систему повідомила про відсутність дефіциту потужності.