В Україні розслідують понад 1 тис. випадків незаконного позбавлення волі та катувань в ОРДЛО

Встановлено приблизно 200 місць незаконного позбавлення волі в ОРДЛО
Фото: depositphotos.com
Українські правоохоронці розслідують понад 1 тис. злочинів, пов'язаних із незаконним позбавленням волі й тортурами на тимчасово окупованих Росією територіях Донецької та Луганської областей.

Про це 10 грудня під час дискусії Izolyatsia: Must Speak повідомив Юрій Рудь, начальник департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора, написало агентство "Інтерфакс-Україна".

За словами Рудя, встановлено приблизно 200 місць незаконного позбавлення волі в ОРДЛО, де протягом усього періоду збройного конфлікту утримують громадян України.

"Через ці місця несвободи тільки за даними досудового розслідування, встановленими на сьогодні, пройшло понад 3,5 тис. осіб, більшість із яких зазнавали катувань та інших форм жорстокої та нелюдської поведінки", – уточнив Рудь.

Він додав, що повідомлено про підозру понад 140 осіб, причетних до цих злочинів. До суду скеровано обвинувальні акти стосовно 54 фігурантів. Щодо 17 осіб ухвалено вироки.

"Це невелика кількість, але вона пов'язана насамперед із недосконалістю кримінально-процесуального законодавства в частині спеціального судового розгляду", – заявив представник ОДПУ.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.

Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 людей, українська влада передала їм 14.

У грудні представник Донецької області в українській делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі, журналіст Сергій Гармаш розповідав, що окупанти блокують обмін. За словами української омбудсменки Людмили Денісової, переговори щодо обміну утримуваними особами практично заморожено через позицію РФ.

У травні 2021 року бойовики "ЛДНР" передали свої списки на обмін утримуваними особами.

За даними Денісової станом на 28 червня, у місцях позбавлення волі на території тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей бойовики утримували 405 громадян України.

Спікер української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Олексій Арестович 9 грудня повідомив, що цього тижня українська делегація у ТКГ пропонувала провести до Нового року обмін до 60 утримуваних осіб, але РФ відхилила пропозицію.