В Україні засудили до 15 років за дезертирство і держзраду полоненого офіцера, який після анексії Криму перейшов до армії РФ
Руденко здався в полон 3 березня, на восьмий день вторгнення бійцям територіальної оборони біля села Баштанка в Миколаївській області. Він представився начальником зв'язку – командиром взводу гаубично-артилерійського дивізіону і додав, що служить у званні капітана в 126-й окремій бригаді берегової охорони ВМС РФ.
4 березня, наступного дня після здання Руденка в полон, СБУ опублікувала відео його розповіді про те, як це сталося. За два тижні він також розповів свою історію публічно на пресконференції у Києві (її транслювало "Інтерфакс-Україна").
"Нас було 11 людей, коли наш "камаз" підбили. Ми спочатку у посадці були. До нас вийшли звичайні селяни зі рушницями. Вони сказали, що захищають свої села. Коротко я зрозумів усе – вони сказали здати зброю, я поклав зброю", – розповідав Руденко.
На пресконференції Руденко розповів, що народився в Дніпропетровській області, за рік сім'я переїхала до Криму. Після школи вступив до Вищого військового училища зв'язку в Полтаві, там склав присягу народу України та 1997 року став офіцером ЗСУ. 2011 року переїхав служити в Крим у складі 36-ї окремої бригади берегової охорони ВМС України. Бригада дислокувалася у селі Перевальне неподалік Сімферополя.
Після анексії Криму Руденко залишився на півострові та вступив до російської армії. "Тобто склав другу присягу. Хоча у всіх офіцерів була можливість поїхати на територію України", – визнав Руденко
Кримінальну справу за статтями про держзраду та дезертирство (ч.1 ст.111, ч.1 ст.438 Кримінального кодексу України) українські правоохоронці відкрили ще у січні 2015 року. Руденка оголосили в розшук, а провадження у справі тимчасово зупинили. Після того, як Руденко здався в полон, провадження відновили.
Засідання суду відбувалися в закритому режимі, але в розпорядженні "Ґрат" є текст вироку. Згідно з ним, Руденко стверджував, що в березні 2014 року відмовився і далі служити в українській армії, оскільки вважав, що його контракт розірвано. 22 березня він підписав контракт військовослужбовця армії РФ.
Адвокат Юрій Чаплинський вважає, що звинувачення не надало достатньо доказів провини Руденка. На думку адвоката, контракт Руденка було припинено, коли його командир у березні 2014-го надав кожному військовослужбовцю робити вибір самостійно і, по суті, склав повноваження.
На суді Руденко визнав провину. Суддя Олександр Дзюба засудив його до 15 років ув'язнення – саме на такому покаранні наполягала прокуратура.
Богдан Кравченко, керівник Миколаївської спеціалізованої прокуратури, розповів, що в Миколаївській області, крім Руденка, затримали ще двох колишніх українських офіцерів. Майора Дмитра Шишканова 27 квітня той самий суд засудив до 14 років ув'язнення. Справу Михайла Казаренка суд ще не розглядав.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
2016 року командир російської 126-ї бригади Сергій Стороженко, який, як і Руденко, перейшов служити в російську армію, говорив в інтерв'ю "Новой газете", що вірність українській присязі зберегли 199 із 1200 бійців 36-ї бригади ЗСУ. Ще 300 не захотіли більше служити в армії та звільнилися, але переважно залишилися в Криму.