ВАКС відхилив скаргу захисту Князєва і визнав законним його затримання

Князєв стверджує, що "сприяв слідству"
Фото: Верховний Суд / Facebook (архів)
Вищий антикорупційний суд на засіданні 17 травня відхилив скаргу захисту ексголови Верховного Суду Всеволода Князєва на його затримання детективами Національного антикорупційного бюро.

Про це повідомив Центр протидії корупції.

Як пише "Суспільне", Князєв на засіданні заявив, що вважає незаконним своє затримання.

"Людину може бути затримано, якщо вона перешкоджає проведенню слідства, намагається знищити речові докази. У даній справі затримання не відбулося після того, як сторона обвинувачення заявила про злочин, для того, щоб я не перешкоджав проводити слідчі дії. Нічого такого не було. Я перебував за місцем проживання. Більше того, я сприяв слідству", – сказав Князєв.

Він стверджує, що сам сказав правоохоронцям, де лежать гроші, щоб вони їх не "шукали по шухлядах".

Але за словами прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександра Омельченка, які передає ЦПК, під час слідчих дій Князєв не реагував на зауваження детектива НАБУ і, ймовірно, намагався видалити інформацію з телефона.

"Прокурор додав, що під час обшуку у Князєва вилучили два мобільні телефони: до одного з них він не надав пароль, а з іншого нібито намагався видалити інформацію", – зазначили у ЦПК.

Під час обшуку у квартирі Князєва виявили $450 тис., це сума другого траншу хабаря, в отриманні якого підозрюють суддю (їх вилучили разом зі шкіряною сумкою, у якій їх зберігали), й – у сейфі – $250 тис., з яких $237 тис. співпали з грошима першого траншу за номерами купюр, заявляє обвинувачення.

Мама Князєва під час обшуку пояснювала, що йдеться про сімейні гроші, отримані від продажу квартири. Суддя, говорячи про гроші, які в нього виявили, попросив "не перекручувати".

"Якщо то мама сказала, що то гроші за квартиру, то мама точно не знає, де і які гроші я зберігаю. Тому прошу врахувати", – сказав Князєв.

Омельченко просив відхилити клопотання захисту. Він заявив, що сторона обвинувачення надала суду всі докази. Прокурор вважає затримання законним.

Як ідеться в публікації ЦПК, прокурор також сказав, що затримання Князєва необхідне для забезпечення збереження речових доказів (частини першого траншу).

Суд скарг захисту не задовольнив, визнавши законність затримання Князєва.

Контекст:

Князєва обрали головою Верховного Суду 2021 року.

15 травня 2023 року ЗМІ повідомили, що НАБУ затримало на хабарі голову Верховного Суду. Того самого дня ввечері НАБУ й САП проінформували, що викрили масштабну корупцію у Верховному Суді, але не уточнили, про якого суддю йдеться.

На брифінгу 16 травня начальник відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Омельченко підтвердив, що Князєва затримали.

Як повідомили в НАБУ, ідеться про хабар у розмірі $2,7 млн, з яких $1,8 млн було призначено  саме для представників Верховного Суду, ще $900 тис. для посередників. Провадження відкрили за ч. 4 ст. 368 і ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу (отримання неправомірної вигоди службовою особою і надання неправомірної вигоди службовій особі).

Глава НАБУ Семен Кривонос заявив, що це найрезонансніша справа за час роботи НАБУ й САП. Слідство вважає, що у зв'язці з Верховним Судом діяв "бекофіс", який був посередником між керівництвом суду й особами, які намагалися за неправомірну вигоду вирішити свої питання в суді. За інформацією "Української правди", разом із Князєвим затримали адвоката Олега Горецького. Припускають, що саме його адвокатська фірма була "бекофісом".

16 травня відбулося позачергове засідання пленуму Верховного Суду. Судді висловили недовіру Князєву і припинили його повноваження як голови суду. За підсумками цього самого засідання у ВС повідомили, що обов’язки голови суду до обрання нового виконуватиме секретар пленуму Верховного Суду Дмитро Луспеник.

Того самого дня Князєва повідомили про підозру.