Убивство Татарського могло бути задумано як попередження Пригожину – ISW

Татарського могли підірвати, щоб налякати Пригожина, вважають в ISW
Скріншот: Владлен Татарский / Telegram

Убивство російського пропагандиста Владлена Татарського (Максима Фоміна) у Санкт-Петербурзі 2 квітня, імовірно, є частиною великої схеми ескалації внутрішніх конфліктів у Росії за участю засновника російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгена Пригожина. Про це в оперативному аналізі 2 квітня написав американський Інститут вивчення війни (ISW).

"Убивство Фоміна могло бути задумано як попередження Пригожину, який дедалі частіше ставив під сумнів основні тези Кремля про війну в Україні і навіть побічно сигналізував про свій інтерес до російського президентства, чи то в конкуренції з [президентом РФ Володимиром] Путіним, чи то в ролі його наступника", – пишуть в ISW.

Аналітики згадують подібність біографій і поведінки Фоміна та Пригожина, оскільки обидва стали видатними ультранаціоналістичними фігурами у РФ після того, як були ув'язнені й дістали помилування.

Експерти зазначають, що Татарський був помітною фігурою в російському провоєнному націоналістичному інформаційному просторі РФ – хоч і не помітнішою, ніж деякі інші пропагандисти.

Його смерть у барі, пов'язаному з ПВК "Вагнер", як вважають в Інституті вивчення війни, "може свідчити про нові тріщини у Кремлі та його найближчому оточенні".

Аналітики характеризують Татарського як пропагандиста, який балансував між вірністю ПВК "Вагнер" і лояльністю Путіну.

Він був на заході, під час якого оголосили про незаконну анексію захоплених РФ українських територій, і вів численні вербувальні кампанії, "пропагував насильницький мілітаризм і підтримував ідеологію та максималістські цілі Путіна щодо "денацифікації" й "демілітарізації" України.

"Однак Фомін поділяв свою ідеологію і діяльність з багатьма іншими російськими "воєнкорами" і, схоже, не був ціллю, яка заслуговує на особливу увагу з боку Києва. Убивство Фоміна може бути свідченням того, що терпимість Путіна до цих "воєнкорів" загалом слабшає, але воно також могло бути наслідком близькості Фоміна до Пригожина", – вважають в ISW.

На думку аналітиків, замах навмисно влаштували у приміщенні, яке належить засновнику ПВК "Вагнер".

Водночас Пригожин, додали експерти, після вбивства Татарського "дивним чином" заявив, що не буде "винуватити київський режим" у його загибелі, так само як у смерті російської ультранаціоналістки і пропагандистки Дар'ї Дугіної. Засновник ПВК "Вагнер" вважає, що українська сторона не відповідальна за ці інциденти.

В ISW вважають, що російські чиновники будуть підштовхувати до самоцензури російське громадянське суспільство, яке ставить під сумнів перебіг війни під час різних заходів.

Там додали, що пов'язаний із ПВК "Вагнер" рух "Кіберфронт Z" уже кілька місяців ініціює дискусії про війну в барах, які належать Пригожину. Тепер гучне вбивство, імовірно, відштовхне людей від відвідування таких заходів, роблять висновок в Інституті вивчення війни.

Цей напад також може бути спробою залякати інших "воєнкорів", пов'язаних із ПВК "Вагнер", припускають в ISW. Окрім того, вважають там, убивство Татарського вже поглиблює розкол у російському блогерському просторі, що зрештою зіграє на руку Кремлю в його зусиллях щодо консолідації контролю над інформаційним простором.

Контекст:

Татарський (справжнє ім'я – Максим Фомін) – уродженець Макіївки Донецької області (народився 1982 року). Згідно з повідомленнями роспропаганди, він приєднався до бойовиків "ЛНР" у 2014 році, коли РФ розпочала війну на Донбасі. 30 вересня 2022 року він був у Георгіївській залі на виступі президента країни-агресора РФ Путіна, присвяченому спробі незаконної анексії частини територій України, і розповідав про бажання "нагинати всю Європу". Його занесено до бази сайта "Миротворець" як воєнного злочинця.

2 квітня 2023 року під час "творчого вечора" Татарського в кав'ярні в Санкт-Петербурзі пролунав вибух, Татарський загинув. Кав'ярня, за даними "Фонтанки", раніше належала Пригожину. Кількість постраждалих унаслідок вибуху наразі сягнула 32 осіб. У пресслужбі МОЗ РФ повідомили, що стан 10 з них оцінюють як тяжкий.

Поліція затримала Дар'ю Трепову, яка, імовірно, подарувала Татарському статуетку з вибухівкою.

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що вбивство Татарського "є терактом", а до його планування можуть мати стосунок українські спецслужби, повідомляє ТАСС. Національний антитерористичний комітет РФ також озвучив версію, що вибух, унаслідок якого загинув Татарський, – це нібито теракт, спланований спецслужбами України.

Президент України Володимир Зеленський 3 квітня заявив, що тема вбивства Татарського не входить у коло його інтересів. За його словами, про те, що відбувається в Санкт-Петербурзі чи Москві, "має думати Росія".