Відбулася чергова зустріч ТКГ щодо Донбасу. Українська сторона перерахувала свої вимоги
"Українська делегація продовжує наполягати на необхідності якнайшвидшого звільнення всіх осіб, утримуваних у зв'язку з конфліктом, та вживає всіх необхідних для цього заходів. На жаль, наші пропозиції та ініціативи поки не зустрічають належної реакції російської сторони", – зазначають у заяві.
Під час засідання українська делегація знову закликала російську сторону:
- розблокувати роботу КПВВ зі свого боку;
- повернутися до повного та всеосяжного режиму припинення вогню;
- узгодити план розмінування з графіком проведення ремонтних робіт на головних об'єктах критичної інфраструктури поблизу лінії розмежування;
- створити безпечні умови для належного функціонування об'єктів, що забезпечують потреби цивільного населення.
Окремо в заяві делегації згадано невирішену проблему доступу інспекції МАГАТЕ в ОРДЛО для перевірки стану ядерних матеріалів на кількох об'єктах.
"Блокування доступу інспекторів МАГАТЕ до ядерного матеріалу на тимчасово окупованих територіях – це ознаки свідомого порушення Російською Федерацією Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", – підкреслив голова української делегації у ТКГ Леонід Кравчук.
Планують, що наступні засідання підгруп і самої ТКГ відбудуться 6–7 липня, пише "Радіо Свобода".
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
За словами Кравчука, переговорний процес щодо врегулювання ситуації на Донбасі не дає реальних результатів ні в мінському форматі, ні в нормандському.
Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передали їм 14.
У грудні представник Донецької області в українській делегації у ТКГ щодо врегулюванню конфлікту на Донбасі, журналіст Сергій Гармаш розповідав, що окупанти блокують обмін. За словами уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, переговори щодо обміну утримуваними особами практично заморожено через позицію РФ.
У травні бойовики "ЛДНР" передали свої списки на обмін утримуваними особами.