"Воєнний стан" у Росії порівнюватимуть з пандемією і стверджуватимуть, що "нічого суттєвого не змінилося". "Медуза" розповіла про нову методику Кремля

У Кремлі вигадали, як "подати" населенню "воєнний стан", щоб народ менше хвилювався
Фото: EPA

Одразу після підписання президентом РФ Володимиром Путіним указу про введення "воєнного стану" на незаконно анексованих територіях України і підвищені заходи безпеки в низці регіонів Росії державним і провладним російським ЗМІ надійшла методичка із Кремля зі вказівками щодо того, як потрібно розповідати населенню про путінський указ. Про це 20 жовтня повідомляє видання "Медуза", у розпорядженні редакції якого є документ із кремлівськими рекомендаціями.

"Важливо заспокоїти аудиторію – нічого суттєвого не змінилося!" – це головний меседж кремлівської методички.

Для підтвердження тези пропагандисти мають розповісти про те, що повноцінний "воєнний стан" оголошено лише на окупованих територіях України, де він і так діяв до незаконної анексії.

Обмеження, введені Путіним у прикордонних регіонах Росії, російським ЗМІ необхідно пояснювати аудиторії нібито турботою про "захист критично важливої інфраструктури".

Згідно з методичкою, пропагандисти наголошуватимуть, що чиновники займуться "мобілізацією промисловості, орієнтуванням економіки на роботу за завданнями армії і заходами з підтримки мобілізованих та їхніх сімей". Цей процес нібито супроводжуватиме "скорочення бюрократії".

Також адміністрація Путіна рекомендує пропагандистам проводити паралель між воєнним станом і боротьбою з пандемією коронавірусу.

Схожість у Кремлі вбачають, зокрема, у тому, що російські губернатори, як і за часів пандемії, дістали додаткові повноваження, а на федеральному рівні координацію роботи вели прем'єр-міністр РФ Михайло Мішустін і мер Москви Сергій Собянін.

Водночас "Медуза" нагадує, що кампанія боротьби з COVID-19 у РФ була неефективною. Росія, за оцінкою видання, провалила кампанію з вакцинації (попри створення власної вакцини), а влада з економічних міркувань відмовилася вводити жорсткі обмеження. Унаслідок цього смертність у Росії від коронавірусу була однією з найвищих у світі, резюмує "Медуза".

Контекст:

19 жовтня Путін ввів "воєнний стан" з опівночі 20 жовтня на тимчасово окупованих українських територіях Запорізької, Херсонської, Луганської і Донецької областей, які РФ незаконно анексувала.

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що рішення Путіна нічого не змінить і процес деокупації захоплених регіонів триватиме. Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов зазначив, що "воєнний стан", оголошений Росією в окупованих областях України, – це підготовка до масової депортації.

У Держдепартаменті США назвали указ Путіна "тактикою відчаю" і наголосили, що Крим, Донецьк, Херсон, Луганськ і Запоріжжя є суверенною територією України. Президент США Джо Байден вважає, що президент Росії Володимир Путін опинився в "неймовірно складній ситуації" і за допомогою "воєнного стану" й інших елементів ескалації зараз намагається залякати українців і змусити їх капітулювати.