Віцепрем'єрка про гарантії безпеки для України: Сьогодні ми розуміємо, що і на початку 2024 року воєнні дії все ще будуть тривати
За її словами, на саміті НАТО у Вільнюсі 11–12 липня важливо, щоб союзники консенсусом ухвалили рішення, що країни Альянсу можуть в індивідуальному порядку надавати Україні гарантії безпеки.
"Це формат, який був застосований до Швеції і Фінляндії лише минулого року, вже під час повномасштабної війни [країни-агресора РФ проти України]. І таке рішення на саміті в Мадриді передбачало, що незалежно від того, коли формально Швеція і Фінляндія приєднаються до НАТО, на весь цей період їхня безпека має бути гарантована союзниками, – наголосила Стефанішина. – Відповідні модальності зараз опрацьовуються, я не можу говорити про якісь деталі, але дуже обережно ми маємо ставитися до оцих визначень, "кінець – початок війни".
Віцепрем'єрка зазначила, що торік, коли говорили вперше про гарантії безпеки, "це було кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення".
"Сьогодні це один рік і три місяці, і ми розуміємо, що й на початку 2024 року воєнні дії все ще будуть тривати. Більше того, навіть за умови повної деокупації наших територій РФ нічого не буде стримувати щодо продовження ракетних обстрілів. Ми маємо розуміти всю комплексність цього питання і маємо усвідомлювати, що війна почалася у 2014 році і через вісім років, накопичивши сили й ресурси, перегрупувавшись, Росія поновила повномасштабну військову агресію, й, очевидно, ми маємо розуміти, що вже зараз, перебуваючи другий рік у повномасштабній війні, Росія не відкидає планів щодо поновлення в подальшому військових дій", – сказала Стефанішина.
Контекст:
Генсек НАТО Єнс Столтенберг торік 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, й у цьому їй допомагають члени Альянсу.
Україні необхідні дієві гарантії безпеки ще до вступу в НАТО, заявив 15 квітня президент Володимир Зеленський.
Американська The Wall Street Journal написала 22 травня, що західні союзники до вступу України в НАТО можуть запропонувати їй так звану ізраїльську модель безпеки.
За словами джерел, ознайомлених із проєктом, Україні нададуть право скликати засідання НАТО й звертатися по допомогу до окремих країн блоку. США будуть головним гарантом цих домовленостей, але Великобританія, Франція і Німеччина також планують стати сторонами договору, зазначила WSJ.
Франція готова стати одним із гарантів безпеки для України, заявляли в МЗС країни 23 травня. Президент країни Еммануель Макрон закликав до "сильних і відчутних" гарантій безпеки для України.
На думку канцлера Німеччини Олафа Шольца, гарантії безпеки для України мають відрізнятися від членства в НАТО.
За словами Зеленського, найкращі гарантії для України – це членство в НАТО.
10 червня президент заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу. Україні потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО, зазначив Зеленський.