"Вивозив з України титан для виробництва "Калібрів". СБУ затримала у Дніпрі "праву руку" підсанкційного російського бізнесмена

Затриманий організував постачання для російського мільярдера Шелкова (на фото) – СБУ
Фото: kompromat.wiki
Служба безпеки України затримала у Дніпрі громадянина Росії Олександра Федосєєва, якого підозрюють у вивезенні з України в РФ титанової сировини. Про це пресслужба СБУ повідомила 24 червня.

У СБУ стверджують, що Федосєєв є "правою рукою" підсанкційного російського бізнесмена Михайла Шелкова. Офіційна посада затриманого – радник генерального директора металургійної корпорації "ВСМПО-Ависма", яка належить російському мільярдеру.

"За матеріалами СБУ, ці особи організували схему прихованого вивезення з України до РФ титанової сировини. Там її використовували у військово-промисловому комплексі, у тому числі для виробництва ракет типу "Калібр", бойових літаків МіГ-35 і СУ-35, гелікоптерів Ка-52", – ідеться в повідомленні.

Через корпорацію "ВСМПО-Ависма" Шелков налагодив постачання до РФ корисних копалин із родовищ підконтрольного йому Демурінського гірничо-збагачувального комбінату у Дніпропетровській області,  зазначають у СБУ.

Шелкова і Федосєєва СБУ повідомила про підозру за ч. 3 ст. 110-2 Кримінального кодексу України (фінансування насильницької зміни конституційного ладу чи захоплення державної влади, зміни меж України).

Слідчі вважають, що Федосєєв іще до 24 лютого 2022 року прибув в Україну, щоб контролювати постачання. Організатори "схеми" переправили у РФ приблизно 11 тонн мінералів загальною вартістю майже $2 млн, заявляють у СБУ.

Спецслужби задокументували угоду, а також знайшли й затримали Федосєєва, хоча він переховувався від правосуддя, зазначили у пресслужбі. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Контекст:

Шелков разом із партнерами володіє контрольним пакетом акцій "ВСМПО-Ависма". Як зазначає LIGA.net, за чотири дні до початку повномасштабного вторгнення Росії "ВСМПО-Ависма" продала свій головний український актив – ТОВ "Демурінський гірничо-збагачувальний комбінат". Водночас, за словами голови департаменту санкційної політики Мін'юсту Інни Богатих, угода із продажу 75% корпоративних прав кіпрської компанії, яка володіє 100% Демурінського комбінату, коштувала покупцю лише €3750.

Частина менеджменту, яка працювала на Шелкова, продовжила роботу в кіпрській компанії і на Демурінському комбінаті вже після нібито "продажу" частини акцій, у зв'язку із цим Мін'юст вважав, що Шелков зберіг контроль над комбінатом.

18 червня 2021 року Україна ввела проти Шелкова санкції.

3 лютого 2023 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду України вирішила конфіскувати у нього Демурінський ГЗК. У дохід держави пішло 100% частки у статутному капіталі підприємства і майно, яке йому належить.