Волонтерка Берлінська: Російські дрони знищують сотні одиниць нашої техніки. Це не привід панікувати. Це привід думати, як технологіями захистити тих, хто захищає нас
Свій пост вона адресувала "всім, хто вперто продовжує наполягати, що ніяких "Ланцетів" не існує. Що все це просто ІПСО ворога. І що дуже потрібно зараз міняти герби, ремонтувати музеї Голодомору на пів мільярда гривень, купувати барабани, перекладати бруківку тощо".
На думку волонтерки, аргумент "громади не можуть використовувати ці кошти на дрони" не працює – спосіб розподілити кошти можна знайти, і деякі громади почали закуповувати безпілотники Mavic на Prozorro.
"Просто спитайте бійця, у якого в підрозділі немає дронів, а завтра йти в атаку. Йому зараз [потрібно] дрон із "тепліком" чи щоб серіал зняли? Просто гляньте кількість спаленої техніки ударними дронами. Нашої техніки разом із людьми. Тільки за останні дні", – закликала волонтерка.
Вона зазначила, що ворог може перебільшувати свої досягнення, щоб вводити в оману.
"Але є факти – "Ланцети", FPV та інші системи знищують сотні одиниць нашої техніки. І виробництво ударних дронів справді щодня нарощується. Це не привід панікувати. Це привід усвідомити, що, якщо ми вливаємо сотні мільйонів у серіали, герби, музеї в той час, як фронт благає про тисячі дронів, то герби на нас чекають двоголові, серіали – про "мєнтов", а в музеях висітимуть "Пушкін да Сталін". Це привід нам усім разом активно, щодня думати, як нам захистити технологіями тих, хто захищає нас", – наголосила Берлінська.
Вона висловила здивування тим, що в Україні немає системної державної політики в галузі БПЛА, і закликала "вийти із зони дії пропаганди і сконтактувати нарешті з реальністю".
Контекст:
Берлінська порушувала проблему з постачанням в Україну цивільних безпілотників, які активно застосовують на фронті, ще у грудні 2022 року. У колонці для "Української правди" вона написала, що Держслужба експортного контролю фактично закрила ринок дронів в Україні. Через те, що держава вважає їх товарами подвійного призначення, для їх ввезення потрібно збирати багато документів.
Берлінська опублікувала публічне звернення до української влади із закликом розблокувати ринок дронів.
3 січня 2023 року Кабмін спростив ввезення в Україну безпілотників цивільного й подвійного призначення, а також запчастин для них. Такі безпілотники мають оформлювати як гуманітарну допомогу від донорів. Ці правила діятимуть на період воєнного стану.
Ще деякі спрощення Кабмін запровадив у лютому, дозволивши ввозити дрони й запчастини до них без дозволу ДСЕК, і в березні, скасувавши вимогу отримувати дозвіл СБУ.
Платформа United24 разом із Генштабом ЗСУ та Мінцифри України на початку липня 2022 року заявили про спільний проєкт "Армія дронів". Програма передбачає системну закупівлю дронів, їх ремонт і курс навчання пілотів.
Як заявляв віце-прем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, він сподівається, що проєкт зможе зібрати стільки коштів, щоб забезпечити дронами військових по всій лінії фронту.
Україна має розвивати своє виробництво безпілотників, щоб не бути залежною від техніки з-за кордону, наголошував міністр оборони Олексій Резніков у березні 2023 року. У липні він заявив, що на озброєння української армії прийняли вже понад 20 нових найменувань українських дронів.