"Уперше почули, що питання обговорюють". Маркарова розповіла, за яких умов Україні можуть передати ATACMS
США наприкінці травня "змінили тональність" щодо передання Україні далекобійних ракет ATACMS. Про це в опублікованому 14 червня інтерв'ю The Page заявила амбасадорка України у США Оксана Маркарова.
"Якщо до цього всі відповіді звучали як Just forget it (просто забудьте про це), то тоді ми вперше почули про те, що [це] питання обговорюється", – сказала Маркарова.
Вона зазначила, що переговори між США й Україною, які стосуються політико-військових питань, зазвичай проводять непублічно.
"Але немає якихось непереборних "червоних ліній", і є багато можливостей, про які ми спочатку чули "ні", а потім чули "так". Це не завжди тому, що була чітка позиція "ні" і вона змінилася на чітку позицію" так", – це тому, що для кожної спроможності існує великий набір факторів. І політична готовність надавати допомогу – важливий, та далеко не єдиний чинник", – пояснила Маркарова.
Амбасадорка уточнила, що стосовно передавання озброєнь США розглядають одразу низку чинників. Серед них – наявність конкретного озброєння в достатній кількості, навчання військових, інтеграція із системами озброєнь, які вже є в України, можливість постачання іншими союзниками, а також логістика.
Контекст:
Українська влада активно веде переговори із союзниками щодо передавання ракет ATACMS дальністю до 300 км, повідомляли в Офісі президента.
CNN у вересні 2022 року поінформував, що Білий дім не готовий схвалити надання Україні ATACMS. Влада США побоювалася, що "надання цих систем може призвести до ескалації, оскільки їх можуть використати для обстрілів Росії", заявляли джерела.
У січні 2023 року заступник міністра оборони США з питань політики Колін Каль заявив, що США "усвідомлюють потребу" України в таких ракетах на цьому етапі війни і продовжують "діалог з українськими колегами".
28 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що зробить усе, щоб партнери розпочали життєво необхідне постачання ATACMS та іншої схожої зброї.
9 червня до Конгресу США подали резолюцію з вимогою надати Україні ATACMS.
Поки найбільш далекобійна зброя, яку Україні надали західні партнери, – крилаті ракети Storm Shadow, дальність польоту яких становить 250 км. Про їх передання на початку травня оголосила влада Великобританії.