WP стверджує, що Пригожин пропонував Україні здати позиції військ РФ під Бахмутом. Зеленський не підтвердив факту переговорів із власником ПВК "Вагнер"

Київ відхилив пропозиції Пригожина, бо не довіряє власнику ПВК, пише WP
Фото надала пресслужба Пригожина

Засновник визнаної у світі злочинною організацією російської ПВК "Вагнер" Євген Пригожин пропонував Україні дані про позиції військ Росії в обмін на те, що Збройні сили України відійдуть від Бахмута, де масово гинули найманці. Про це 14 травня повідомляє The Washington Post.

За даними видання, Україна не погодилася на його пропозицію, це підтверджують і секретні документи Пентагону, які потрапили в мережу через платформу Discord.

У статті йдеться про те, що Пригожин вів переговори через свої якісь таємні контакти в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. Це відбувалося наприкінці січня, коли вагнерівці "гинули тисячами" під час боїв за Бахмут Донецької області. Водночас у документі не уточнюють, які позиції російських військ він пропонував розкрити.

Двоє українських посадовців підтвердили WP, що Пригожин нібито кілька разів розмовляв з управлінням української розвідки. Один із них стверджує, що Пригожин неодноразово робив пропозицію щодо Бахмута, але Київ відхиляв її, тому що в Києві не довіряють власнику ПВК, вважаючи його пропозиції "нещирими". У Вашингтоні також не повірили таким намірам власника ПВК, розповів офіційний представник США, пише газета.

У статті також опубліковано коментарі на цю тему президента України Володимира Зеленського, запитання йому поставили під час інтерв'ю 1 травня. "Русская служба ВВС" стверджує, що газета спочатку опублікувала його відповіді, а потім видалила. Наразі підписникам знову доступна повна версія відповідей українського президента.

Джерело "Української правди" у The Washington Post пояснило цю ситуацію тим, що видання готувало до опублікування текст про Пригожина і його контакти з українською розвідкою і помилково виклало у відкритий доступ повне розшифрування розмови із Зеленським до виходу розслідування.

Він не підтвердив даних із витоку про те, що ГУР веде переговори з Пригожиним, засумнівавшись у достовірності цих даних.

"Це питання розвідки. Ви хочете, щоб мене судили за державну зраду? І тому дуже цікаво, якщо хтось каже, що у вас є документи, або якщо хтось із нашого уряду розповідає про діяльність нашої розвідки, я хотів би запитати у вас: із якими джерелами в Україні ви контактуєте? Хто говорить про діяльність нашої розвідки? Адже це найтяжчий злочин у нашій країні. Із якими українцями ви розмовляєте?"

Також Зеленський сказав, що джерела надходження журналістам документів щодо контактів Пригожина й ГУР викликають питання.

"Вони [документи] не були в інтернеті, вони були частиною чогось. Ми, нормальне суспільство, не могли отримати доступ до всього цього. Не могли. А потім, я думаю, почала з'являтися інформація, яку стали публікувати частково, і все інше. Я думаю, що це ваше – або вашої редколегії, або когось іще. Я не хочу нікого образити, не знаю. Тому сьогодні ви публікуєте цю інформацію по частинах. Ви публікуєте інформацію про контрнаступ України, про те чи інше. Я вам сказав, що я думаю, що це – як би висловитися? – хтось десь почув, хтось десь щось опублікував, але інформацію скомпілювали, і вона різна й не працює на користь України", – сказав президент.

Контекст:

Інтенсивні бої в районі Бахмута почалися в липні 2022 року і тривають досі. У Генштабі ЗСУ зазначали, що на захоплення Бахмута РФ кинула найпідготовленіші частини регулярних військ і вагнерівців, більшість артилерії окупантів зосереджено саме на цьому напрямку.

На початку квітня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що ситуація навколо Бахмута залишається дуже напруженою і російських окупантів не зупиняють навіть "непомірно високі втрати". 14 квітня вона розповіла, що окупанти обстрілюють Бахмут понад 500 разів і проводять до 50 штурмів за добу на цьому напрямку. Маляр зазначала, що серйозних втрат під Бахмутом зазнають елітні підрозділи російської армії.

5 травня Пригожин записав звернення, у якому заявив, що вагнерівці передадуть свої позиції під Бахмутом підрозділам міноборони РФ 10 травня, оскільки їм бракує снарядів. На іншому відео він на тлі вбитих найманців з використанням нецензурних висловів звернувся до міністра оборони Сергія Шойгу й начальника Генштабу Валерія Герасимова з вимогою дати його найманцям боєприпаси для війни проти української армії.

Спікер східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий заявив 5 травня, що насправді "Вагнеру" бракує живої сили і Пригожин шукає причини, щоб піти з Бахмута.

9 травня в новому відео Пригожин заявив, що армія РФ відступає від Бахмута через "абсолютну тупість її керівництва".