Із початком операції Об'єднаних сил контроль над переміщенням вантажів, зокрема контрабанди, переходить до президента – Жданов
Переформатування АТО на операцію Об'єднаних сил ніяк не позначиться на перебігу бойових дій, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.
Після старту операції Об'єднаних сил президент України Петро Порошенко здобув контроль над переміщенням вантажів на Донбасі, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.
"Із початком операції Об'єднаних сил контроль над переміщенням вантажів, зокрема контрабанди, переходить до президента. Однак глава держави знімає із себе відповідальність, дистанціюючись від того, що відбувається в цій зоні. Призначений ним умовний генерал – від початку є крайнім. І в разі чого президент буде першим, хто почне критикувати цього генерала: мовляв, як же ви це допустили? А взагалі військові здобудуть необмежені повноваження, які ніхто не зможе проконтролювати. Крім цього, якщо раніше пропуск людям давали під час перетинання лінії розмежування, то тепер його потрібно буде отримувати у військових. А вони з низки причин можуть його і не дати", – сказав Жданов.
На його думку, загострення в зоні бойових дій припиниться до інавгурації президента РФ Володимира Путіна, яку заплановано на 7 травня.
"Загострення на Донбасі не пов'язане зі зміною статусу операції. АТО просто змінила вивіску. Мирний план президента залишається без змін, перебіг бойових дій ніяк не зміниться. Думаю, до дня інавгурації Путіна ситуація на Донбасі стабілізується. Що стосується зони проведення АТО, то там повністю змінюється система управління і контролю. Зона повністю переходить під юрисдикцію військових. Це позитивний момент, коли управляє хтось один. А ось для цивільних перебування в цій зоні буде проблематичним. На це немає юридичної основи. Тобто в мирний час, не запроваджуючи воєнного стану, ми обмежуємо права і свободи громадян, їх переміщення. Військові здобудуть право проводити огляд. Допустима можливість експропріації майна громадян на користь держави. І водночас не прописано механізму компенсації та повернення цього майна", – резюмував Жданов.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. 14 квітня після захоплення державних установ на Донбасі в.о. президента України Олександр Турчинов підписав указ "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", який передбачав початок антитерористичної операції.
20 січня Порошенко підписав закон "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях", який Верховна Рада ухвалила 18 січня 2018 року. Згідно із законом, антитерористичну операцію на Донбасі змінили на операцію Об'єднаних сил (ООС). 16 березня Порошенко призначив 47-річного генерал-лейтенанта Сергія Наєва командувачем ОС.
30 квітня на Донбасі офіційно стартувала операція Об'єднаних сил.
Зі стартом ООС на Донбасі почне діяти особливий порядок допуску громадян. Згідно з розпорядженням командування Об'єднаного оперативного штабу, цей порядок передбачає надання державним органам сектору безпеки й оборони спеціальних повноважень. Також визначено "зони безпеки", прилеглі до району бойових дій, водночас згідно з рішенням командувача Об'єднаних сили може бути створено райони обмеженого доступу, а також зони, куди буде заборонено допуск без спеціальної перепустки.