З порту Чорноморськ вийшло останнє судно в межах "зернової угоди"
Як зазначило агентство Reuters, судно DSM Capella вийшло з порту Чорноморськ із 30 тис. тонн кукурудзи й вирушило до Туреччини.
Дія угоди припиняється 18 травня, сторони поки не домовилися про її продовження. За даними ООН, у межах "зернової угоди" з українських портів було експортовано понад 30 млн тонн вантажів, більше ніж 55% яких – у країни, які розвиваються.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.
18 березня 2023 року в ООН підтвердили продовження "зернової угоди". Але в комюніке, опублікованому на сайті організації, не було вказано, на який строк.
Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков заявляв у березні, що "зернова угода" – лише тимчасове вирішення проблеми й Україна потребує повного розблокування портів. Це рішення допоможе знизити світові ціни на зерно і продукцію гірничо-металургійного комплексу, тому Україна закликає всіх партнерів і міжнародні організації приєднатися до забезпечення вільного судноплавства в Чорному морі, сказав заступник міністра.
5 травня стало відомо, що переговори щодо "зернової ініціативи" зайшли у глухий кут після того, як Туреччина, Росія, Україна й ООН не дійшли згоди про допуск нових суден для транспортування українського зерна.
Під час переговорів 10–11 травня у Стамбулі було досягнуто "позитивного й конструктивного прогресу" щодо чорноморської "зернової ініціативи", яка з моменту її підписання "зробила значний внесок у стабілізацію цін на продовольство в усьому світі й має життєво важливе значення для світового продовольчого постачання й безпеки", розповідали в міноборони Туреччини.
Водночас у російському МЗС пригрозили, що "зернова угода" "припинить своє існування", якщо до 18 травня РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку (Москва домагається його експорту через трубопровід Тольятті – Одеса).
Росія виступає проти "розширення або нескінченного продовження" угоди, вказав заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін, його за підсумками переговорів цитує пропагандистське агентство ТАСС.