"Збідненого урану немає". Голова ОВА спростував повідомлення про нібито вибухи боєприпасів у Тернополі під час ракетного удару Росії
За його словами, частину російських ракет збили сили ППО, але деякі досягли цілі.
"Які цілі були визначені москалями – нам на сьогодні невідомо, але те, куди прилетіли ракети, – це терористичний акт, злочин проти людства, тому що це цивільні об'єкти, об'єкти комерційного призначення, це житлові будинки, дачні ділянки", – сказав Труш.
Він розповів, що внаслідок першого російського обстрілу Тернополя ввечері 13 травня було пошкоджено складські приміщення, унаслідок чого виникла пожежа на площі приблизно 50 тис. м&³2;. Там зберігали товари сільськогосподарського призначення, гуманітарну допомогу, додав керівник ОВА.
Унаслідок прильотів 14 травня о 5.00 у Тернопільській і Великогаївській громадах було знищено дачний кооператив, а також комерційну структуру, яка зберігала в автопарку транспортні засоби – загалом пошкоджено приблизно 50 одиниць, додав Труш.
"У ЗМІ та інтернеті поширюють інформацію, що в Тернополі знищено склад боєприпасів зі збідненим ураном. Це – фейк. Його запускають ті люди, які працюють на москалів, щоб дестабілізувати ситуацію і зробити паніку. Офіційно заявляю: ніякі боєприпаси під час ракетного обстрілу не вибухали, збідненого урану в Тернополі немає… Нема чого переживати", – підкреслив Труш.
Він запевнив, що в Тернополі повітря – одне з найчистіших.
"Так, було загоряння пластмаси, полімерних матеріалів. Міг бути запах у повітрі [під час того, як після прильотів гасили пожежу]... Екологи зробили відповідні виміри [після того, як її загасили], є відповідні результати... Тому не ведіться на фейки... не допомагайте росіянам", – закликав Труш.
Окупанти двічі атакували ракетами Тернопіль – увечері 13 травня і вранці 14-го. Двоє людей постраждали.
Командування Повітряних сил Збройних сил України повідомило вранці 14 травня, що вночі українські військові збили 25 безпілотників і три крилаті ракети.
У російському міноборони заявили 14 травня в Telegram, що в районах населених пунктів Тернопіль, а також Петропавлівка Дніпропетровської області було "завдано удару високоточною зброєю великої дальності повітряного й морського базування по пунктах дислокації підрозділів ЗСУ та місцях зберігання боєприпасів, озброєння й військової техніки, які надійшли із західних країн", зазначивши, що "цілі удару досягнуто" – "усі визначені об'єкти уражено".
Контекст:
За даними ООН, збіднений уран – токсичний важкий метал, який є побічним продуктом збагачення урану. Його застосовують у бронебійних боєприпасах, також використовують для збільшення міцності броні військової техніки, наприклад танків. Під час вибуху боєприпасів із ЗУ вивільняється пил окису урану.
"Згідно з результатами досліджень, у проведенні яких брало участь МАГАТЕ, радіологічна загроза для населення й довкілля, створювана через локальне забруднення території дрібними частинками збідненого урану внаслідок застосування відповідних боєприпасів, не є значною. У випадках, коли йдеться про виявлення фрагментів або цілих боєприпасів, які містять збіднений уран, є потенційна небезпека радіаційного впливу на людей, котрі перебувають у безпосередньому контакті з такими фрагментами чи боєприпасами", – ідеться в описі на сайті ООН.
20 березня заступниця міністра оборони Великобританії Аннабель Голді повідомила, що королівство разом із танками Challenger 2 передасть Україні бронебійні снаряди, які містять збіднений уран. Вона зазначила, що такі снаряди дуже ефективні під час ураження сучасних танків і броньованих машин.
Президент РФ Володимир Путін пригрозив 21 березня, що РФ "вимушена буде реагувати", якщо Великобританія передасть Україні бронебійні снаряди, які містять збіднений уран.
25 квітня стало відомо, що Україна разом із танками Challenger 2 отримала від Великобританії снаряди, зокрема – зі збідненим ураном.
У міноборони Великобританії заявили 11 травня, що всі обіцяні танки Challenger 2 уже в Україні.