"Збирайте документи, ми вас забираємо". ЗМІ дізналися, що вивезених у Росію українців тримають у СІЗО

Українцям у російських СІЗО не висувають офіційних обвинувачень
Фото: ЕРА
Насильно вивезених з України мирних жителів тримають у російських слідчих ізоляторах (СІЗО) без висунутих звинувачень і правових підстав. Про це кажуть правозахисники і ті, хто сам повернувся із РФ, повідомляє 18 травня "Настоящее время".

Жителька Гостомеля Олена розповіла журналістам, що 18 березня окупанти прийшли до неї до будинку під час "зачистки" і затримали всю сім'ю.

"Чоловіку відразу ж вистрілили в ногу, влучили в коліно і у стегно. Нас вигнали з дому, чоловікові приставили до скроні зброю. Син почав кричати: "Не вбивайте тата!" Потім вони заспокоїлися, сказали: "Швидко збирайте документи, ми вас забираємо", – розповіла жінка.

Після допиту у штабі їх із мішками на голові відвезли до аеропорту, там Олену відпустили, а чоловіків відвезли. Чоловіка кілька тижнів тримали у СІЗО №1 у Курську, йому не надавали  медичної допомоги та катували. 18 квітня відбувся обмін полоненими і він повернувся додому. Син же, за інформацією батьків, досі перебуває на території Росії у СІЗО Брянська.

Співробітники "Центру громадянських свобод" в Україні повідомили "Настоящему времени", що історія сім'ї Олени одна з багатьох, коли окупанти насильно тримають цивільних у виправних установах РФ. До них звернулося приблизно 40 людей, які побували в полоні та повернулися після обміну. Водночас офіційно їм не висувають жодних обвинувачень та юридично тримання їх у СІЗО нічим не обґрунтоване.

"Ми не знаємо, навіщо забирали старих, навіщо забирали людей, які не можуть ходити, самостійно себе обслуговувати. І ми знаємо, що багатьох людей утримують у звірячих умовах", розповіла журналістам координаторка спрямування національних проєктів "Центру громадянських свобод" Наталія Ящук.

Віцепрем'єр-міністерка міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук раніше заявляла, що російські окупанти всупереч нормам Женевської конвенції хочуть обмінювати своїх військових на захоплених в Україні в полон цивільних осіб.

"Так чинять терористи: вони беруть у заручники цивільних, щоб потім вимагати обміну. Серед заручників сотні жінок. І ми маємо про це говорити. Вони зобов'язані відпустити всіх цивільних без жодних умов",  сказала віцепрем'єрка.

Контекст:

28 лютого в Україні почав роботу Об'єднаний центр із пошуку та звільнення полонених, який займається звільненням і поверненням на батьківщину як українських, так і російських полонених.

Українці, які повернулися з російського полону внаслідок обміну, розповідають, що в полоні з них знущалися і катували. Про це 2 травня повідомила українська омбудсменка Людмила Денісова.

5 травня СБУ повідомила, що від початку повномасштабного вторгнення Росії за допомогою відомства проведено дев'ять обмінів і повернули в Україну 324 полонених українців.