Зеленський: Франція і Німеччина останнім часом послаблюють свої позиції щодо Росії
Він зазначив, що відчуває підтримку президента Франції Еммануеля Макрона і канцлерки Німеччини Ангели Меркель.
"Вважаю, що вони повинні підтримувати сильніше, вони знають мою думку, я дуже відкритий із ними. Я вважаю, що вони останнім часом трішки послаблюють свої позиції щодо Росії", – сказав Зеленський.
Президент України зазначив, що це пов'язано з економічною ситуацією, з тиском бізнесу всередині цих країн через санкції, зокрема, у випадку з Німеччиною, відіграє роль санкційний тиск через "Північний потік – 2".
"Складний, дуже складний вибір. Але поки що я знаю, що вони підтримують Україну, зараз є узгоджені кластери щодо припинення війни, кластери між Німеччиною і Францією. Немає узгодження з російської сторони", – сказав Зеленський.
На поставлене запитання, чи сподівається президент вирішити питання війни на Донбасі до кінця своєї каденції, Зеленський не відповів.
Він підкреслив, що вирішення питання війни і деокупації територій залишається для нього найпріоритетнішим.
"Я хотів би сказати, що це вже не пріоритет, що ми повернули все додому, усе в Україну, усе під наш контроль. На жаль, це не відбувається", – сказав він.
Він зазначив, що 19 травня на зустрічі тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі сторони домовилися про відкриття контрольних пунктів, і підкреслив, що це має велике гуманітарне значення.
"Через COVID ускладнилася ситуація з тим, щоб зустрілися лідери в нормандському форматі, тому тут немає просування вперед", – заявив Зеленський.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, протягом конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться в березні – квітні 2020 року, однак цього не сталося.
У січні 2021 року глава Офісу президента України (ОП) Андрій Єрмак повідомив, що в межах переговорів щодо врегулювання конфлікту на Донбасі в нормандському форматі Німеччина і Франція розробляють план мирного завершення війни, так звані кластери, на базі яких надалі може з'явитися дорожня карта. У березні він повідомив, що "конкретний план мирного врегулювання" готовий, сторони чекають на реакцію Росії. За його словами, так звані кластери – "логічні кроки, які повністю відповідають духу і принципам Мінських домовленостей, міжнародному праву і можуть, у разі їх погодження, стати основою для дорожньої карти, яка дійсно б завершилася встановленням миру на Донбасі".
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У 2021 році в ЗСУ було не менше ніж 37 бойових утрат, говорив колишній головнокомандувач ЗСУ генерал Віктор Муженко "ВВС News Україна" в інтерв'ю, опублікованому 1 травня.
В інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 26 квітня 2021 року президент України Володимир Зеленський заявив, що "мінський процес має бути гнучкішим, він має служити цілям нинішнього, а не минулого". За словами Зеленського, є два варіанти. Перший – змінити мінський формат, "скорегувати" його. А другий – застосувати "який-небудь інший формат". Український президент також закликав до розширення нормандського формату, заявивши, що в цьому процесі можуть брати участь не тільки США, але і Великобританія, і Канада. У Кремлі назвали заяви Зеленського "тривожним сигналом".