Зеленський: Графіків тренувальних місій для пілотів F-16 немає. Деякі партнери із цим затягують
"У нас такі самі питання до наших шановних партнерів, як ви зараз поставили: чи є у них розуміння, коли Україна може отримати F-16? Ми домовилися, дотиснули, що у нас є коаліція країн, які готові розпочати тренування для українських пілотів. Графіка тренувальних місій немає. Вважаю, що деякі партнери із цим затягують. Для чого вони це роблять, мені невідомо", – сказав президент.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу, але поки що союзники погодилися лише розпочати навчальні місії для українських пілотів із використанням сучасних західних літаків.
За даними Офісу президента України станом на 2 червня, у "європейську частину "коаліції винищувачів" із навчання українських пілотів увійшло вісім країн (Великобританія, Нідерланди, Польща, Данія, Швеція, Бельгія, Португалія і Франція), але "скоро буде більше".
Президент США Джо Байден заявляв, що США підтримають зусилля союзників та партнерів і візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно з F-16.
Україні можуть надати F-16 уже цієї осені, натякали у Міноборони України.
У відомстві припускають, що першою країною, яка передасть Україні винищувачі, будуть Нідерланди (держава нещодавно розірвала угоду із продажу F-16 приватній американській компанії Draken International). 9 травня прем'єр-міністр країни Марк Рютте заявляв, що його уряд припускає можливість передання Україні винищувачів F-16. Також надати Україні F-16 готова Данія за умови схвалення США.
Процес підготовки українських пілотів на винищувачах F-16 очолили Данія й Нідерланди, повідомив 15 червня міністр оборони США Ллойд Остін.
За словами глави Міноборони України Олексія Резнікова, до Вільнюського саміту НАТО в липні мають підготувати й затвердити програму навчань пілотів, інженерів і техніків.
Зеленський заявив, що українські пілоти можуть розпочати навчання на F-16 у серпні.