Зеленський: Якщо ти живеш на окупованій території Донбасу і вважаєш, що "нам у Росію, ми росіяни", – велика помилка там залишатися
"Частина людей, які живуть сьогодні на окупованій території Донбасу та Криму, має дещо зрозуміти. Це не про те, що хтось когось кудись виганяє. Я просто хочу, щоб мене зрозуміли. Ще раз: батьківщина чи ти гість. Я вважаю, що, якщо ти живеш на території Донбасу тимчасово окупованій і ти вважаєш, що "наше діло праве, нам у Росію, ми росіяни", – велика помилка залишатися жити на Донбасі. Це ніколи не буде російською територією. Ніколи! Неважливо, скільки це окуповано. Це як [Берлінська] стіна в Німеччині", – сказав президент.
На його думку, "у будь-якому випадку люди, історія скористаються моментом і стіна впаде".
"Ти любиш Росію і вважаєш, що все життя перебував на території України, але "я відчував, що це Росія" тощо – якщо ти так відчуваєш, я вважаю, що людина має зрозуміти, що в ім'я своїх дітей та онуків вже потрібно їхати і шукати собі місце в Росії. Це правильно. Тому що без України на цій території цивілізації не буде", – заявив він.
Зеленський зазначив, що Україна "ростиме вгору, усе будуватиме однозначно".
"Донбас у тому вигляді, в окупованому, у відрізаному, нікуди рости не буде. Тому щастя для цих людей тут не буде. Але якщо ти відчуваєш, що ти українець і Донбас український, якщо ти поважаєш цей прапор, поважаєш українську мову, навіть якщо не вчив її в школі, – сам почитуй книжки, і все буде гаразд, усе прийде, розмовляй, як хочеш... Але якщо ти відчуваєш, що ти українець, – будь там. Будь, тримайся, цю землю однаково буде деокуповано в будь-якому випадку. Це історія. Тому тут немає "нормальний – ненормальний". Тут є: "Ти хто?" Сам для себе дай відповідь", – заявив глава держави.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
За даними ООН, із 14 квітня 2014-го до 30 червня 2021 року внаслідок конфлікту на Донбасі загинула 3901 цивільна особа, приблизно 4200 українських військових і приблизно 5800 бойовиків.
За попередньою оцінкою уряду, станом на травень 2020 року на не підконтрольній Києву території Донецької та Луганської областей проживало приблизно 1,6 млн осіб, повідомляв в інтерв'ю LB.ua віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.