Зеленський: Латвія стане потужним помічником для України у притягненні до відповідальності всіх російських убивць, терористів і катів

Латвія разом з Україною працює над питанням створення спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ, зазначив Левітс на пресконференції із Зеленським
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський і президент Латвії Егілс Левітс під час зустрічі 3 березня у Львові обговорили створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.

Про це Зеленський розповів на спільній пресконференції, відеозапис якої опублікували у Facebook Офісу президента України.

"Як досвідчений правник, як людина, що добре знається на роботі європейських інституцій і глобальних структур, пан президент Левітс особисто і Латвійська Республіка загалом, я впевнений, стануть потужними помічниками для нас, для України, у притягненні до відповідальності всіх російських вбивць, терористів і катів", – зазначив Зеленський.

Він додав, що під час переговорів із Левітсом також ішлося про підготовку до голосування в Генеральній Асамблеї ООН за резолюцію про створення спецтрибуналу для Росії, та про співпрацю з Міжнародним кримінальним судом і юридичними інституціями європейської спільноти.

Левітс зазначив, що Латвія разом з Україною працює над питанням створення спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ і виступає за введення юридичних підстав для використання заморожених російських активів як репарацій для відновлення України.

"Західна підтримка України відіграє важливу роль, але чого б не використати ці заморожені російські активи. Ідеться про більше ніж $300 млрд", – вказав президент Латвії.

Левітс є адвокатом України на міжнародній арені зі створення спецтрибуналу зі злочину агресії Росії, заявила 21 лютого у Facebook за підсумками зустрічі з президентом Латвії віцеспікерка парламенту Олена Кондратюк.

"Левітс, зокрема, окреслив кілька сценаріїв створення спецтрибуналу: на базі ООН, за згодою кількох країн, або на базі ЄС чи Ради Європи", – написала заступниця голови Верховної Ради України.

Контекст:

Створити спеціальний трибунал щодо злочину російської агресії проти України запропонував Зеленський, спецтрибунал доповнить діяльність Міжнародного кримінального суду та інших таких інституцій, які на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.

Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів і, зокрема, визначити, що статус підсудного, включно зі статусом глави держави, не звільнятиме його від індивідуальної кримінальної відповідальності.

Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ.

Про початок роботи над створенням спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів Росії в Україні заявили 30 листопада 2022 року у МЗС Франції. Російське МЗС "обурилося" через заяву з Франції.

Заступник глави Офісу президента України Андрій Смирнов заявив 27 лютого 2023 року, що Генеральна Асамблея ООН розгляне резолюцію про створення трибуналу для притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні у березні.

Левітс в інтерв'ю, яке опублікували 27 лютого, закликав найближчим часом створити суд для переслідування РФ за війну в Україні.