Зеленський: На піку мінного забруднення в Україні ми мали 300 тис. км² небезпечної території. Тепер залишилося приблизно 170 тис. км²
Він нагадав, що одразу за українськими воїнами у звільнені райони йдуть ті, хто відновлює умови для нормального життя.
"Перше й базове – це розмінування. Окупанти залишають по собі тисячі мін і боєприпасів, що не розірвалися. Я часто чув оцінки, що очищення України від російських мін вимагатиме десятиліть часу. Ми не можемо стільки чекати. Ми повинні за роки зробити те, що десь іще у світі могло відбуватися десятиліттями після боїв", – сказав президент.
Він зазначив, що насамперед розмінують будинки, соціальні об'єкти, комунікації, дороги, і наголосив, що окупанти мінують усе: лінії електромереж, будівлі підприємств, поля, ліси.
"На піку мінного забруднення в Україні ми мали 300 тис. км&³2; небезпечної для життя території. Сьогодні завдяки справжньому героїзму українських саперів і піротехніків, наших рятувальників і всіх, хто їм допомагає, площу забрудненої мінами та боєприпасами землі вдалося скоротити. Тепер залишилося для розмінування приблизно 170 тис. км&³2;", – сказав Зеленський.
Він уточнив, що бойові дії ще тривають і ворог і далі мінує територію перед тим, як піти звідти, як це зараз відбувається в Херсоні, "плюс ліси, плюс величезна площа полів".
Президент подякував міжнародним партнерам – більш як 10 країнам, – які вже допомагають Україні у розмінуванні.
Контекст:
За липневою оцінкою ДСНС, в Україні потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами вважали територію площею 220 тис. км&³2;, це понад 20 млн га.
За даними ДСНС станом на 7 листопада, із початку повномасштабного вторгнення Росії піротехніки обстежили понад 74 тис. га, знешкодили понад 271,4 тис. вибухонебезпечних предметів та 2845 кг вибухових речовин.
Процес розмінування території України після вторгнення РФ триватиме роки, вважають у Міністерстві внутрішніх справ.
За оцінкою Рахункової палати станом на 6 листопада, приблизно третина території України потребуватиме розмінування, на що знадобиться щонайменше 10 років.
У Луганській ОВА також заявляли, що на повне розмінування регіону необхідно щонайменше 10 років.
У серпні в Україні запрацював мобільний застосунок із мінної безпеки MineFree.