Зеленський на саміті G7: Коли Росія атакує енергетичну стабільність наших країн, потрібно заблокувати санкціями її енергетичний сектор
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи через відеозв'язок на саміті "Великої сімки" 11 жовтня, закликав у відповідь на диверсії на газогонах у Балтійському морі і на масовану ракетну атаку Росії по українській енергетичній інфраструктурі "зламати стабільність російських доходів від торгівлі нафтою й газом". Відео виступу Зеленського опубліковано 11 жовтня на сторінці українського лідера у Facebook.
"Ми всі маємо бути свідомі, що [Росія] це ворог не тільки України. Це ворог і кожного з вас. Він не обмежується тільки ракетами. Бачимо диверсії проти газогонів ["Північний потік – 1" та "Північний потік – 2"] у Балтійському морі і проти критично важливих кабелів у Європі. Бачимо енергетичну кризу. Продовольчу кризу і штучну загрозу голоду для африканських та азійських країн. І хто це все робить? Хто провокує і розпалює? Держава-терорист. І це Росія", – заявив Зеленський.
За словами українського президента, Росія хоче спровокувати хаос в Україні й у всьому демократичному світі. Для цього держава-окупант, наголосив Зеленський, використовує все – від ракетних ударів до захоплення атомної станції, погроз радіаційною катастрофою, від диверсій проти інфраструктури в Європі до свідомої спроби знищити енергооб'єкти України.
Український лідер закликав зупинити Росію симетричними кроками, які, на його думку, мають зробити "Велика сімка" і весь демократичний світ.
"Коли Росія атакує енергетичний сектор і енергетичну стабільність наших країн, треба заблокувати санкціями її енергетичний сектор, зламати стабільність російських доходів від торгівлі нафтою і газом. Потрібна жорстка цінова стеля для експорту нафти і газу з Росії – нуль прибутку для держави-терориста", – переконаний він.
Контекст:
Країни "Великої сімки" зібралися 11 жовтня на термінове засідання через масований ракетний обстріл Росією міст України, який торкнувся 15 регіонів. Засідання і свій виступ на ньому Зеленський анонсував 10 жовтня. До складу G7 входять США, Канада, Великобританія, Німеччина, Франція, Італія, Японія.
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомляла, що РФ випустила по Україні 83 ракети, 43 з них було збито. Також противник використав дрони-камікадзе, більшу частину яких знищили українські сили ППО.
Внаслідок ракетної атаки, за повідомленнями ДСНС станом на 7.00 11 жовтня, загинуло 19 людей, 105 поранено. Було пошкоджено 11 важливих інфраструктурних об'єктів у восьми регіонах України й у Києві. Частину областей знеструмлено, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Путін підтвердив, що масовані удари російської армії 10 жовтня по енергоструктурі України були навмисними. За його словами, їх завдали за пропозицією міноборони і згідно з планом Генштабу РФ.
За розрахунками видання "Forbes Україна", ракетна атака 10 жовтня коштувала Росії від $400 до $700 млн.
11 жовтня масована ракетна атака окупантів по критичній та енергетичній інфраструктурі України триває. Українські сили ППО збили 20 із 28 випущених окупантами ракет і 13 дронів-камікадзе.