Зеленський на саміті G7: Україна пропонує світові порятунок від війни
"Я прибув із країни, від якої війна могла б залишити лише тінь на камінні історії. Але наші героїчні люди повертають історію так, що ми змусили саму війну стати такою тінню. Я вірю, що війні не місце у світі, людство пройшло дуже довгий шлях і втратило багато життів у кривавих протистояннях", – сказав він.
За словами Зеленського, росіяни хочуть не просто підкорити українців – вони кажуть, що українців насправді не існує. Якби народ України не був таким сміливим, російський геноцид міг би мати успіх, сказав він.
"Зараз Хіросіма відбудована, і ми мріємо відбудувати всі наші міста, які зараз в руїнах, усі наші села, у яких не залишилося жодного цілого будинку після російських ударів. Ми мріємо повернути наші території. Ми мріємо повернути наших людей, які зараз у російському полоні. Це і військовополонені, і депортовані дорослі та вкрадені діти. Ми мріємо про мир після нашої перемоги", – сказав він.
Зеленський нагадав, що РФ тримає під окупацією одну з найбільших атомних станцій і наражає світ на радіаційну небезпеку, як було за часів Чорнобильської катастрофи 1986 року.
"Якщо залишити без наслідків той рівень зла і дурості, який є в діях Росії, весь світ стане руїною – це лише питання часу, коли інші злочинці на державних посадах захочуть аналогічних воєн. Якщо дозволити Росії залишити собі хоч клаптик окупованої території, міжнародне право більше ніколи не діятиме", – сказав він.
Зеленський закликав підтримати формулу миру, запропоновану Україною, перший пункт якої – радіаційна та ядерна безпека.
"Досі у світу не було такої формули, яка могла би зупинити агресора. Україна пропонує її. Україна пропонує світу порятунок від війни. Для цього треба об'єднатися і зробити Росію останнім агресором", – сказав він.
Про умови, які входять в українську формулу миру, Зеленський говорив на засіданні Генасамблеї ООН 22 вересня 2022 року і на саміті G20 15 листопада. Спочатку в ній було п'ять пунктів, пізніше стало 10.
Контекст:
Зеленський прибув до Японії 20 травня, це перший його візит до країни з початку повномасштабної війни. Він вирушив до Хіросіми, де відбувається саміт G7, після візиту до Саудівської Аравії, де він виступив на саміті Ліги арабських держав і провів низку двосторонніх зустрічей.
У Японії Зеленський уже зустрівся з прем'єр-міністеркою Італії Джорджею Мелоні, прем'єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком, прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді, президентом Франції Еммануелем Макроном, канцлером Німеччини Олафом Шольцом, головою Європейської ради Шарлем Мішелем, премьер-міністром Канади Джастіном Трюдо.
Також, за даними глави Офісу президента України Андрія Єрмака, у межах саміту G7 Зеленський проведе зустріч із президентом США Джо Байденом. ЗМІ писали, що Байден оголосить на саміті про новий пакет військової допомоги Україні.