Зеленський про нічну атаку окупантів: Російські терористи свідомо цілилися в інфраструктуру "зернової угоди"

Зеленський: Кожна російська ракета – це удар не лише по Україні, а й по всіх у світі, хто прагне нормального і безпечного життя
Фото: Zelenskiy / Official / Telegram

Російські окупанти минулої ночі цілеспрямовано намагалися уразити українську інфраструктуру, залучену до реалізації "зернової угоди". Про це 19 липня в Telegram заявив президент України Володимир Зеленський.

"На ранковій селекторній нараді заслухав інформацію про нічні російські удари по Одещині, Житомирщині, інших регіонах. Російські терористи абсолютно свідомо цілилися в інфраструктуру "зернової угоди", і кожна російська ракета – це удар не лише по Україні, а й по всіх у світі, хто прагне нормального й безпечного життя", – наголосив глава держави.

Про наслідки ворожих ударів президента проінформували віцепрем'єр із питань відновлення України – міністр із питань розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков та міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

Також із доповідями виступили головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний та командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук.

"Військовим дав доручення посилити захист людей і портової інфраструктури, а МЗС – активізувати контакти з партнерами для збільшення тиску на державу-терориста й продовження нормального експорту українського зерна", – наголосив Зеленський.

За даними оперативного командування "Південь", у ніч проти 19 липня армія Росії атакувала населені пункти України ракетами й дронами. Вибуховою хвилею пошкоджено зерновий і олійний термінали порту, там почалася пожежа. В Одеському районі снаряди РФ влучили у промисловий об'єкт, поранено співробітника. Пошкоджено склади тютюну і піротехнічних виробів.

Уранці Повітряні сили повідомили, що протягом кількох хвиль противник випустив 16 крилатих ракет "Калібр", вісім Х-22, шість крилатих ракет "Онікс" та одну керовану авіаційну ракету Х-59. Також окупанти скерували на Україну 32 ударні БПЛА типу Shahed-136/131.

Протиповітряна оборона ЗС та інші підрозділи сил оборони України знищили 37 повітряних цілей: 13 крилатих ракет "Калібр", авіаційну ракету Х-59 і 23 БПЛА іранського виробництва Shahed.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку широкомасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна з трьох портів – Одеси, Чорноморська і Південного. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня в Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості щодо інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.

Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-окупанта РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Зеленський у своєму вечірньому зверненні 17 липня повідомив, що спрямував Гутеррішу та Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди" без РФ.

18 липня сказав посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що Україна розглядає варіант "зернового коридору" через територіальні води Румунії та Болгарії.