Зеленський про підтримку запрошення України в НАТО усіма членами Альянсу: Ми розуміємо, що можуть бути складнощі
Президент України Володимир Зеленський 6 липня на спільній пресконференції з президентом Чехії Петром Павелом у Празі заявив, що Україна на саміті НАТО, який відбудеться наступного тижня у Вільнюсі, хотіла б дістати запрошення в Альянс. Трансляцію заходу вели у YouTube Офісу президента України.
"Що може бути ідеальним для нас? Щоб нас запросили. Яке формулювання потрібне для запрошення? Просто потрібне запрошення. Ми розуміємо, що можуть бути складнощі з тим чи іншим, як то кажуть, вордінгом (добором формулювань. – "ГОРДОН"), щоб отримати об'єднану підтримку всіх партнерів Альянсу. Хтось іще озирається на Москву, хтось боїться Росії, хоча я вважаю, що це такий момент, такий великий шанс показати сміливість і міцність Альянсу", – сказав він.
За словами Зеленського, Україні потрібні конкретні кроки у напрямі запрошення.
"Нам потрібна ця мотивація, нам потрібна чесність у наших відносинах. Але ми розуміємо, що на полях саміту будуть обговорюватися і вирішуватися ще й інші, дуже важливі речі. Обговорення тих чи інших пакетів оборонної підтримки", – додав він.
Павел на цій пресконференції сказав, що на саміті НАТО обговорюватимуть план середньострокової підтримки України на п'ять років.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянсу – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.
Майбутній вступ України в НАТО підтримує 22 країни з 31, що входить до блоку, повідомили в Офісі президента України 6 липня.