Зеленський: Репарації, які РФ доведеться заплатити, – тепер частина міжнародно-правової реальності. Зробимо все, щоб резолюції ООН запрацювали

Україна узгоджує з партнерами другу резолюцію – для створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії, зазначив Зеленський

Фото: president.gov.ua
Українські дипломати довго працювали з партнерами на майданчику ООН, щоб узгодити й ухвалити дві дуже важливі резолюції.

Про це 14 листопада у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook Офісу президента, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

"Перша з них сьогодні підтримана – щодо створення міжнародного компенсаційного механізму, який дозволить відшкодувати всі збитки, завдані російською війною, причому за рахунок російських активів. Репарації, які Росії доведеться заплатити за скоєне, – тепер частина міжнародно-правової реальності", – сказав президент.

За словами Зеленського, другу резолюцію – для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України – українська сторона ще узгоджує з партнерами.

"Зробимо все, щоб запрацювали вони обидві", – резюмував президент.

Генеральна Асамблея ООН 14 листопада на спеціальній сесії ухвалила резолюцію щодо необхідності притягнення РФ до відповідальності за порушення нею міжнародного права під час вторгнення в Україну, а також про створення механізму компенсації Україні збитків, завданих російським агресором.

Контекст:

Відновлювати Україну, яка зазнала колосальних руйнувань унаслідок воєнної агресії РФ, влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

У відповідь на повномасштабний напад Росії на Україну США, Канада, Євросоюз, Великобританія, Австралія та Японія ввели проти РФ кілька пакетів санкцій. Зокрема, США та ЄС наклали санкції на Центробанк Росії, заморозивши його закордонні активи.

За інформацією міністра фінансів РФ Антона Силуанова, Росія "не може використати" $300 млрд своїх резервів. Радник президента України Олег Устенко 15 березня повідомив, що "ці кошти вже зарезервовані для нас, туди додатково надходитимуть гроші від продажу заарештованого майна російської так званої еліти".

5 травня голова Європейської ради Шарль Мішель підтвердив, що ЄС працює над юридичною процедурою конфіскації російських активів. "На мій погляд, це питання справедливості – не лише заморозити активи, а й конфіскувати їх, щоб зробити ці гроші доступними для відновлення України", – підкреслив Мішель.

Генеральний прокурор США Меррік Гарланд 26 квітня заявив, що міністерство юстиції країни підтримає зусилля щодо передання заарештованих активів РФ Україні. Проте міністерка фінансів США у травні заявила, що Штати не можуть законно заарештувати заблоковані активи Центробанку РФ.

У вересні міністр юстиції України Денис Малюська заявив, що країни Заходу дали попередню усну згоду на передання Україні російських золотовалютних резервів, заморожених за кордоном, залишилося закінчити розроблення юридичного механізму для цього.