Зеленський: Росія має заткнути гармати і сховати ракети, щоб світ міг почути, що ми можемо зробити для порятунку від кліматичної катастрофи
"Усі ви знаєте про війну, яку Росія розпочала у Європі, намагаючись знищити незалежність моєї країни. Але що означає ця війна? Ця російська війна принесла енергетичну кризу, через яку десятки країн змушені повертати до роботи вугільну генерацію, щоб хоч трохи знизити ціни на енергію для своїх людей – знизити ціни, які шокуюче зростають через свідомі російські дії. Російська війна принесла світу гостру продовольчу кризу, яка найбільше позначилася на тих країнах, що страждають від наявних проявів руйнації клімату – катастрофічної посухи, масштабних повеней. Російська війна менш ніж за пів року знищила в Україні 2 млн га лісу! Далеко не в кожній країні світу взагалі є така площа лісів, яка була спалена в Україні російськими обстрілами", – сказав президент.
Він також нагадав про ситуацію на Запорізькій атомній електростанції.
"Чи немає там викиду радіації? Російська армія перетворила цю атомну станцію на військовий полігон і постійно грається з підключенням станції та атомних реакторів до енергомережі. Це безпосередній ризик радіаційної катастрофи. Кого хвилюватиме, наприклад, кількість парникових газів в атмосфері, якщо частину Європи або Близький Схід, а, можливо, Північну Африку, не дай боже, накриє радіаційна хмара внаслідок аварії на Запорізькій АЕС? Ще минулого року взагалі не могло бути такого питання, а цьогоріч Росія поставила десятки таких питань перед світом", – заявив Зеленський.
За словами президента, світ має "жорстко зупинити тих, хто своєю божевільною й незаконною війною руйнує можливість світу в єдності працювати заради спільної мети".
"Не може бути ефективної кліматичної політики без миру на землі. Бо нації думають насправді лише про те, як захистити себе тут і зараз від загроз, що створені, зокрема, російською агресією. Росія повинна заткнути свої гармати і сховати свої ракети, щоб світ міг нарешті почути, що ми всі разом справді можемо зробити для порятунку від кліматичної катастрофи. Ми всі: Європа, Африка, Азія, Америка, Австралія. Я пропоную вам усім підтримати нашу ініціативу, що представлена тут, на конференції, а саме: створення глобальної платформи для оцінки збитків, завданих клімату та навколишньому середовищу унаслідок воєнних дій", – заявив глава держави.
Контекст:
Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого.
6 листопада у Шарм-ель-Шейху (Єгипет) розпочався щорічний саміт ООН зі зміни клімату COP27. Він триватиме два тижні, участь братиме приблизно 30 тис. осіб, зокрема 120 лідерів держав.
Очікують, що на COP27 країни продемонструють, як вони планують скорочувати або запобігати викидам парникових газів, використовувати нові технології та поновні джерела енергії, підвищувати енергоефективність старого обладнання. Водночас, як зазначила пресслужба ООН, цього року буде дано "набагато менше обіцянок і взято менше зобов'язань", ніж у минулі роки, бо багато в чому минулі домовленості не було реалізовано.