Зеленський ще не ухвалив остаточного рішення про поїздку на саміт G20 до Індонезії – Никифоров
"Остаточне рішення про поїздку ще не ухвалене. Є ймовірність, що президент туди поїде. Поки що йдеться лише про це", – сказав він, наголосивши, що рішення залежить від "різних обставин".
Газета The National, яка виходить в ОАЕ, сьогодні у статті про підготовку саміту в Індонезії припустила, що Балі, де проводитимуть зустріч лідерів G20, може стати платформою, де Зеленський та президент РФ Володимир Путін можуть зустрітися вперше після початку повномасштабного вторгнення.
Посол Індонезії в ОАЕ Хусін Багіс сказав виданню, що обидва погодилися відвідати саміт – і Зеленський, і Путін. Однак пізніше статтю відредагували – The National пише, що він уточнив свою заяву, оскільки письмового підтвердження ще немає.
За словами дипломата, Індонезія готується приймати Зеленського і Путіна, зокрема вирішують, у яких готелях їх можуть поселити.
Зеленський повідомив 27 травня, що прийняв запрошення взяти участь у саміті. Він не говорив: поїде особисто, чи візьме участь у заходах онлайн. "Я вірю, що на цьому саміті будуть тільки держави-друзі, держави-партнери і не буде будь-яких окупантів. Прошу всіх індонезійців молитися за мир в Україні, за народ України і за те, щоб мудрості світу вистачило, щоб врятувати людство від наявних загроз", – наголосив тоді президент.
У Кремлі заявляли 27 червня, що Путін прийняв запрошення взяти участь у саміті G20, але не уточнювали: вирушить він до Індонезії, чи братиме участь у заходах за відеозв'язком.
В урядах Італії та Великобританії висловлювали думку, що Путіна не буде на Балі, але президент Індонезії говорив у серпні, що Путін сказав йому: приїде особисто.
Контекст:
Саміт G20 відбудеться 15–16 листопада на Балі.
Агентство Bloomberg писало 25 квітня, що Індонезія хотіла "залишатися нейтральною" і відмовлялася запрошувати Україну як гостя на саміт, у якому братиме участь Росія. Західні країни, зокрема США, домагалися, щоб Зеленського запросили "хоч би на частину зустрічі".
Для Індонезії, яка цього року приймає саміт, запрошення Зеленського може стати "неймовірним логістичним та дипломатичним жахом", якщо Путін вирішить особисто бути присутнім на саміті, зазначало агентство. Водночас кілька лідерів, серед яких є президент США, за даними джерел Bloomberg, не мають наміру сидіти за одним столом із Путіним.
Росію виключили із G8 після анексії Криму у 2014 році. Байден заявив наприкінці березня, що у зв'язку із вторгненням Росії в Україну РФ треба виключити і зі G20. Однак виключення Росії із G20 є складнішою процедурою, ніж виключення із G8, для цього потрібен консенсус, а такі країни, як Китай, наймовірніше, не дадуть згоди, зазначало Bloomberg.