Зеленський відповів на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків за кордон
Президент Володимир Зеленський заявив, що чоловікам призовного віку дозволять виїжджати за кордон лише після закінчення дії воєнного стану. Відповідь Зеленського на відповідну петицію оприлюднено 15 серпня на офіційному сайті глави держави.
Зеленський зазначив, що на період дії правового режиму воєнного стану конституційні права та свободи людини та громадянина, передбачені, зокрема, ст. 33 Конституції (нею закріплено право кожного, хто на законних підставах перебуває на території України, вільно покидати її територію, за винятком встановлюваних обмежень законом), можуть обмежуватися.
"Скасування вказаних обмежень передбачається здійснити після завершення дії правового режиму воєнного стану", – відповів він на петицію.
Він нагадав, що відповідно до ст. 17 Конституції України захист суверенітету та територіальної цілісності держави – справа всього українського народу, а згідно зі ст. 65 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Глава держави додав, що громадяни України мають рівні конституційні права і свободи та рівні перед законом, у них не може бути привілеїв чи обмежень, зокрема за професійною належністю.
"Комплектування Збройних сил України та інших військових формувань здійснюється також і військовозобов'язаними, які не мають військового досвіду і раніше не проходили військової служби, але пройшли підготовку у навчальних військових частинах, навчальних центрах, полігонах, кафедрах підготовки та підвищення кваліфікації тощо", – нагадав Зеленський.
Також Зеленський звернув увагу, що громадяни, які перебувають у запасі та не призвані на військову службу, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.
Президент додав, що відповідно до закону України "Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України" правила перетину державного кордону, обмеження та категорії громадян, які можуть здійснювати такий перетин у разі введення на території України воєнного стану, встановлює Кабінет Міністрів.
"Тому я звернувся до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням опрацювати порушені в електронній петиції питання", – додав Зеленський, пообіцявши, що Кабмін проінформує авторку петиції про результати.
Чергова електронна петиція із закликом до президента зняти обмеження на виїзд за кордон для чоловіків 18–60 років без військового досвіду набрала необхідні 25 тис. голосів 28 липня. На думку її авторки Юлії Булавіної, "воювати повинні боєздатні люди", таких вона нарахувала в Україні не менше ніж 625 тис. осіб, тоді як багато українських фахівців принесуть більше користі країні, працюючи за кордоном.
3 серпня петицію про виїзд чоловіків за кордон розкритикував секретар РНБО Олексій Данілов, закликавши військовозобов'язаних "не ховатися за жіночими спідницями".
Контекст:
У квітні та червні українці вже двічі підписували схожі петиції, але тоді президент відповів, що на фронті щодня гине до 100 бійців, тому він не вважає таке прохання доцільним.
Президент України оголосив воєнний стан та загальну мобілізацію вранці 24 лютого, після початку вторгнення російських військ до України. Того самого дня президент оголосив в Україні загальну мобілізацію.
Рада продовжувала воєнний стан уже чотири рази: у березні та квітні – на місяць, у травні та серпні – на три. 22 травня парламент продовжив воєнний стан до 23 серпня, 15 серпня – до 21 листопада.
Воєнний стан передбачає заборону на виїзд за кордон чоловіків призовного віку (18–60 років), окрім особливих умов.