Зеленський вирішив відмовитися від плану Б щодо Донбасу і продовжить переговори з Путіним – Подоляк
9 грудня 2019 року в Парижі відбувся саміт лідерів "Нормандської четвірки" – президента України Володимира Зеленського, президента Франції Еммануеля Макрона, канцлерки Німеччини Ангели Меркель і російського лідера Володимира Путіна – щодо завершення війни на Донбасі. За рік ситуація "істотно змінилася", говорити про план Б уже некоректно, заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.
Президент України Володимир Зеленський після закінчення строку в один рік, відведеного на врегулювання ситуації на Донбасі, вирішив відмовитися від плану Б – він продовжить переговори із президентом Росії Володимиром Путіним.
Про це радник глави Офісу президента Андрія Єрмака Михайло Подоляк заявив у коментарі "Українським новинам".
"За цей рік Володимиру Зеленському вдалося зробити кілька принципово важливих речей, які не вдавалися попередньому президенту [Петру Порошенку] протягом усього терміну його роботи. Ситуація істотно змінилася в порівнянні з тим, що було попередньої осені перед першим для президента Зеленського самітом "Нормандської четвірки", – стверджує Подоляк.
Він зазначив, що кількість обстрілів бойовиками українських позицій на Донбасі, як і кількість жертв, скоротилася, а питання про транзит російського газу "на виключно вигідних для України умовах" стабілізовано. Також радник Єрмака згадав про будівництво нових контрольних пунктів в'їзду-виїзду та інших об'єктів інфраструктури на Донбасі.
"Тому, якщо вже ситуація істотно змінилася, то це дозволяє українській команді й інакше діяти, ніж передбачалося рік тому. Зараз уже некоректно говорити про плани А, Б тощо. Ми комбінуємо елементи різних стратегій і продовжуємо переговори в усіх форматах, які можуть принести й уже приносять для України абсолютно конкретні позитивні результати", – сказав Подоляк.
На його думку, зміна ситуації демонструє, що в переговорах за участю Путіна "можна досягти набагато більшого, ніж в інших форматах, або без переговорів".
"Чи треба окремо пояснювати, чому у специфічних політичних системах ключові рішення приймає одна людина і чому ця людина має брати участь у переговорах, якщо ми зі свого боку хочемо позитивного просування до миру? Тому Україна і наполягає на новій зустрічі лідерів "Нормандської четвірки", – резюмував він.
2014 року, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Зеленський впевнений, що війну вдасться завершити за час його каденції.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.
У Парижі 9 грудня відбувся саміт лідерів "Нормандської четвірки" – Зеленського, президента Франції Еммануеля Макрона, канцлерки Німеччини Ангели Меркель і Путіна. У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково. Передбачали, що наступний саміт відбудеться в березні – квітні 2020 року, однак цього не сталося.
Як пояснював віцепрем'єр-міністр України – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков, Зеленський сказав, що дає собі рік на реалізацію сценарію, прописаного в Мінських угодах.
Якщо врегулювати конфлікт на Донбасі не вдасться за допомогою переговорів у Мінську, Україна "буде міняти тактику", заявив президент. У грудні 2019-го Зеленський сказав, що його команда не буде чекати ще п'ять років, щоб урегулювати воєнний конфлікт на Донбасі. План Б щодо врегулювання ситуації на Донбасі – це "стіна", яка буде означати, що на території ОРДЛО буде вже не Україна, а "щось інше", зазначив він.
У листопаді 2020 року спікер української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Олексій Арестович "неофіційно" розповів, що головна ідея плану Б – введення миротворців на тимчасово окуповані території.