Зеленський уперше показав наслідки удару окупантів по Дніпровській ГЕС. Відео
Президент України Володимир Зеленський опублікував 27 березня в Instagram відео з наслідками російських ракетних ударів по Дніпровській ГЕС у Запоріжжі.
У відеорепортажі про зустріч Зеленського з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі кілька секунд демонструють приміщення машинного (турбінного) залу електростанції з наслідками прильоту, зокрема пробитим перекриттям, розбитими стінами й вибитими вікнами.
Пресслужба Офісу президента, публікуючи звіт про зустріч Зеленського і Гроссі, назвала руйнування споруд та енергетичного обладнання ДніпроГЕС унаслідок російських ракетних ударів по цьому об'єкту критичної інфраструктури "значними".
Про удар по Дніпровській ГЕС стало відомо 16 грудня. Про нього написав нардеп Олексій Федієнко, опублікувавши в Telegram скрін відео із соцмереж, на якому знято пожежу після ймовірного влучання ракети в ГЕС. Невідомо, скільки саме ударів завдала по ДніпроГЕС Росія під час масованих ракетних атак.
Влада України раніше не робила офіційних заяв про удар (або кілька ударів) по Дніпровській ГЕС і не розповідала про наслідки. Водночас ще 22 листопада в "Укренерго" повідомляли, що у країні внаслідок масованих ударів росіян по інфраструктурі пошкоджено майже всі ТЕС й великі ГЕС.
Контекст:
Від осені минулого року Росія здійснила 15 масованих ракетних атак на інфраструктуру України, остання – 9 березня 2023 року, зазначали в "Укренерго". Також окупанти атакували енергетичну інфраструктуру із застосуванням дронів-камікадзе.
За даними уряду України станом на грудень, 50% енергосистеми пошкоджено або зруйновано. Зокрема, російські ракети уразили всі теплові електростанції й більшість ГЕС.
Через обстріли у країні почали вводити тимчасові вимкнення світла, в окремих випадках вони тривали кілька діб.
12 лютого 2023 року "Укренерго" вперше за час осінньо-зимових атак Росії на українську енергетичну систему повідомила про відсутність дефіциту потужності.
Україна витримала російські удари по інфраструктурі, пройшла зиму й уже розпочала підготовку до наступного опалювального сезону, заявив 1 березня Зеленський.
В енергосистемі України через атаки РФ залишаються пошкодженими 19 енергоблоків ТЕС, чотири енергоблоки ТЕЦ і вісім гідроагрегатів ГЕС, розповіли 24 березня в Міненерго. Деталей ситуації щодо конкретних станцій генерації у відомстві не розкрили.