Зеленський запропонував Раді ввести надзвичайний стан із 24 лютого

Зеленський запропонував ввести надзвичайний стан на місяць
Фото: ЕРА
Президент України Володимир Зеленський пропонує Верховній Раді ввести надзвичайний стан починаючи з 00.00 години 24 лютого. Про це йдеться в його указі, який було подано на розгляд парламенту разом із відповідним законопроєктом №7108.

В указі згадують визнання Росією незаконних збройних формувань "ЛДНР" та рішення про офіційне введення російських військ на територію ОРДЛО.

Ці дії є продовженням агресивної політики РФ проти України та загрожують безпеці, життю і здоров'ю громадян, державному суверенітету, конституційному ладу та територіальній цілісності України, ідеться в указі.

Надзвичайний стан президент пропонує ввести, зокрема, з метою нормалізації ситуації у країні, забезпечення охорони та захисту державного кордону, протидії злочинності та підтримці громадського порядку.

Планують, що режим НС введуть на 30 днів на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей, а також у Києві.

Для цих територій передбачено такі заходи на час дії надзвичайного стану:

  1. Особливий режим в'їзду та виїзду, обмеження свободи пересування (за потреби).
  2. Обмеження руху транспортних засобів та їхній огляд (за потреби).
  3. Посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення і народного господарства.
  4. Заборону проведення масових заходів, крім тих, заборону на проведення яких встановлює суд.
  5. Заборону страйків.
  6. Тимчасову або безповоротну евакуацію людей із місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм стаціонарного або тимчасового житла.
  7. Введення комендантської години.
  8. Перевірку документів у громадян, за потреби – огляд речей, транспортних засобів, багажу, службових приміщень та житла громадян.
  9. Заборону призовникам, військовозобов'язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома місцевого територіального центру комплектування та соцпідтримки, Служби безпеки України та відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки.
  10. Заборону на виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати ситуацію.
  11. Регулювання роботи цивільних теле- та радіоцентрів.
  12. Особливі правила використання зв'язку та передавання інформації через комп'ютерні мережі (за потреби).
  13. Порушення питання про заборону діяльності партій, громадських організацій на користь нацбезпеки.

Нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк написав у Telegram, що текст указу "не до кінця відповідає тому, що було погоджено під час політичних консультацій". За його інформацією, на засіданні оборонного комітету Ради зараз тривають дискусії щодо восьмого та 10–11-го пунктів у списку обмежень.

Планували, що Рада розгляне законопроєкт про надзвичайний стан о 17.30, але через суперечності засідання відкладають, пише Железняк. Пізніше він уточнив, що Рада надіслала президентові листа з проханням змінити указ.

"Суперечливі пункти мають прибрати. І буде новий указ", – написав Железняк.

Контекст:

Сьогодні секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив, що РНБО пропонує Верховній Раді ввести надзвичайний стан на всій території України, крім Донецької та Луганської областей. Він озвучував коротший список обмежень, ніж запропонував президент, і говорив, що надзвичайний стан майже ніяк не позначиться на житті громадян.

У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.

17 лютого 2022 року на Донбасі різко загострилася ситуація. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, було обстріляно 30 населених пунктів на підконтрольній Україні території, до того ж під удар потрапили дитячий садок і кілька шкіл, де в цей час перебували діти. Постраждали двоє військових та п'ятеро цивільних.

Данілов заявив, що жодних наказів в Україні щодо звільнення в силовий спосіб тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей немає. Він також повідомив про загрозу провокацій із боку РФ.

21 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України та підписав відповідні укази у присутності ватажків незаконних збройних формувань "ДНР" та "ЛНР" Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Укази офіційно передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру".

Того самого дня жителі окупованого Донецька повідомили про пересування дуже великої колони танків та бронетехніки з Донецька в південно-західному напрямку до лінії фронту.