Зеленський: Зустріч із Путіним можлива лише у тому випадку, якщо на столі буде питання припинення війни
Зеленський сказав, що після звірств, які російські окупанти вчиняли в українських містах, зокрема Маріуполі Донецької області, а також у Бучі та Ірпені Київської області, можливості для організації діалогу зменшуються.
"Із кожним днем усе складніше і складніше організувати зустріч між нашими державами на рівні президентів... Це складно. Але ми повинні намагатися закінчити [війну]", – сказав президент.
Він наголосив, що питання закінчення війни він може обговорювати лише з Путіним, оскільки у РФ така структура ухвалення рішень, "що без нього рішення не приймаються".
"Ми повинні з вами чітко це усвідомлювати. Усі інституції у них об'єднані одним рішенням – рішенням президента. І якщо ми говоримо про конкретне рішення – щодо припинення війни, – то без нього цього рішення не буде. Не обійдеться без зустрічі з президентом РФ. А після того, що вони наробили, ви розумієте, що великого бажання щодо цих зустрічей точно немає. І великого бажання зустрічатися з посередниками немає і не буде. Я не сприймаю будь-якої зустрічі з будь-ким із РФ, окрім президента. І лише в тому випадку, якщо питання на столі буде одне – припинення війни. Про інше нема про що говорити", – наголосив Зеленський.
Він додав, що в питанні організації переговорів не все залежить від української сторони.
"Буде розмова з Путіним, не буде, або буде якийсь інший формат – чесно кажучи, не тільки від нас залежить. Ми будемо боротися доти, доки не звільнимо те, що можемо звільнити, доки не звільнимо нашу землю", – сказав президент.
Контекст:
Україна та Росія ведуть переговори про закінчення війни на рівні делегацій. Відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня у Туреччині). Окрім того, делегації зустрічаються у відеоформаті.
За підсумками зустрічі в Туреччині стало відомо, що Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки. Україна фактично буде згодна на без'ядерний та позаблоковий статус (на невступі України в НАТО наполягає Росія), якщо буде підписано запропонований Києвом договір, повідомив член української делегації, колишній заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий. Проєкт договору передбачає, що в разі нападу на Україну низка країн-гарантів надає військову допомогу, озброєння та забезпечує закриття повітряного простору.
За словами Зеленського, пріоритети України на переговорах із Росією є такими: завершення війни, гарантії безпеки, суверенітет, відновлення територіальної цілісності. Вимоги "денацифікації" та "демілітаризації" Україна обговорювати не збирається, заявив він.
Зеленський сказав, що Україна вийде з переговорів у разі знищення українців у Маріуполі та проведення псевдореферендумів на захоплених окупантами територіях.
Президент України також наполягає на особистій зустрічі з президентом РФ, але в Москві відповідають, що поки що для цього не склалися умови.
17 травня в Офісі президента України заявили, що переговорний процес припинено, тому що наразі з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати.