Жителі ОРДЛО, яких вивезли до РФ, повертаються додому, "евакуація" – це фарс – Резніков

Окупанти вивозили дітей і людей похилого віку з ОРДЛО "фактично насильно", говорила українська омбудсменка

Фото: ЕРА
Жителі тимчасово окупованих районів Луганської та Донецької областей, яких нібито евакуювали до Росії, повертаються у свої домівки. Про це, посилаючись на дані української розвідки, 20 лютого міністр оборони України Олексій Резніков повідомив у коментарі каналу "1+1".

"Те, що нібито масово вивозять громадян України з ОРДЛО в Росії, – це на сьогоднішній день також фарс. Декілька тисяч вони показово вивезли. Зараз наша розвідка має точну інформацію, що люди повертаються самостійно додому, їх там ніхто не годує, не розселяє. Це чисто постановка для "Мосфільму" чи хто в них там займається кіношками", – сказав глава Міноборони.

На тлі загострення ситуації на Донбасі, спричиненого обстрілами з боку російсько-окупаційних військ, бойовики "ЛНР" і "ДНР" оголосили про евакуацію населення ОРЛО та ОРДО до Росії. Пізніше з'ясували, що глави терористичних угруповань записали свої "термінові" звернення про евакуацію жителів ОРДЛО, опубліковані 18 лютого, щонайменше за дві доби до цього.

Журналісти звернули увагу, що 2008 року за кілька днів до вторгнення до Грузії Росія евакуювала населення Південної Осетії так само, як це відбувається на Донбасі 2022 року.

Українська омбудсменка Людмила Денісова 18 лютого заявила, що окупанти вивозять з ОРДЛО людей похилого віку та дітей "фактично насильно". 20 лютого вона повідомила, що евакуйованих людей позбавлено права на гідні умови життя. Жінки з дітьми та люди похилого віку майже дві доби перебувають без їжі та сну в неопалюваних автобусах, а місця тимчасового розміщення, де їх планували поселити, зачинені, розповіла вона.

Тимчасовий виконувач обов'язків глави МНС РФ Олександр Чупріян заявив 20 лютого, що в РФ з ОРДЛО евакуювали нібито 40 тис. осіб, повідомляло РБК.

Контекст:

2014 року, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.

Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, надані Україною.

17 лютого на Донбасі різко загострилася ситуація. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, було обстріляно понад 30 населених пунктів на підконтрольній Україні території, до того ж під удар потрапили дитячий садок і кілька шкіл, де в цей час були діти. Постраждали двоє військових і п'ятеро цивільних.

18-го, 19-го і 20 лютого обстріли на Донбасі тривали. 19 лютого внаслідок обстрілів із боку бойовиків загинуло двоє українських військовослужбовців, ще четверо дістали поранення, 20-го також було поранено військовослужбовця.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що жодних наказів в Україні щодо звільнення у силовий спосіб тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей немає. Данілов також повідомив про загрозу провокацій із боку РФ.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний припустив, що провокації в ОРДЛО організовують для виправдання введення на окуповану територію регулярних військових частин із Росії під виглядом миротворців.