ЗМІ пишуть, що США довелося переконувати європейські країни у можливості вторгнення РФ в Україну. У Єврокомісії заперечують
Співрозмовники видання розповіли, що деякі країни Євросоюзу сумнівалися у переконливості доказів Вашингтона щодо можливого введення російських військ в Україну, і США з початку листопада переконували представників європейських країн, зокрема Німеччини, у цій імовірності.
Напередодні саміту глав МЗС країн НАТО, який відбувся 30 листопада в Ризі, Вашингтон передав "нехарактерно" широкий обсяг розвідданих про концентрацію російських військ біля українського кордону союзникам по НАТО, а також дипломатичними каналами ЄС, повідомили джерела. Вони називають передану інформацію "надзвичайно всеосяжною".
Один зі співрозмовників зазначив, що багато союзників не були переконаними в тому, що відбуваються серйозні речі. За його інформацією, "зсув" у бік позиції США відбувся після зустрічі глав МЗС країн НАТО у Ризі.
Водночас прессекретар Європейської комісії Петер Стано в коментарі російському РБК це заперечує. Він наголосив, що Євросоюз "не коментує різні спекуляції у ЗМІ", але дуже серйозно ставиться до питання нарощування російської військової могутності навколо України і як безпосередній сусід України уважно стежить за ситуацією в країні.
Прессекретар нагадав, що тему можливого російського вторгнення обговорювали глава ЄК Урсула фон дер Ляєн та президент США Джо Байден 10 листопада у Вашингтоні, а також президент Євроради Шарль Мішель з українським президентом Володимиром Зеленським. Також глава європейської дипломатії Жозеп Боррель торкався цієї теми з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем та главою МЗС країни Дмитром Кулебою, а також главою російського МЗС Сергієм Лавровим "на полях" міністерської зустрічі ОБСЄ у Стокгольмі на початку грудня.
Він зазначив, що це питання також наступного тижня обговорюватимуть міністри закордонних справ країн – членів ЄС.
За його словами, Євросоюз продовжує тісно координувати свої дії з трансатлантичними партнерами та іншими однодумцями і вивчає способи підвищення стійкості України у разі подальшої ескалації. "Європейський союз дуже чітко заявив про нашу тверду підтримку України перед будь-якою новою агресією, яка матиме серйозні наслідки", – заявив Стано.
Контекст:
З кінця жовтня західні ЗМІ неодноразово повідомляли про нарощування російських військ на кордоні України.
18 листопада в українській розвідці заявили, що накопичення військ РФ біля кордону України буде продовжуватися і вийде на пік приблизно наприкінці січня. На початок грудня, за інформацією міністра оборони України Олексія Резнікова, біля кордонів та на окупованих територіях перебуває 94 тис. російських військових.
23 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватив Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО протягом листопада неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордонах та прозорості намірів.
4 грудня The Washington Post повідомила, посилаючись на американську розвідку, що Росія планує військовий наступ на кількох фронтах України вже на початку наступного року за участю до 175 тис. військовослужбовців. Видання Bild опублікувало ймовірний план Росії щодо захоплення України. Джерела в НАТО розповіли, що Росія може атакувати у три фази: з півдня, сходу та півночі. Джерела не відкидають, що до атаки приєднається і Білорусь. У разі реалізації такого плану дві третини України може захопити РФ.
Речниця МЗС РФ Марія Захарова 4 грудня заявила, що США намагаються загострити конфлікт між Україною та Росією, звинувачуючи Москву у підготовці вторгнення РФ до сусідньої країни.