"Знищено російської техніки на мільярди доларів". У ГУР розповіли про роботу "народного супутника"

Розвіддані із супутника допомогли виявити безліч російської техніки
Фото: gur.gov.ua (архів)
З вересня 2022 року, коли ГУР Міноборони України отримало так званий народний супутник – космічний апарт ICEYE, можливості військових розвідників виявляти ворожі цілі для пріоритетного ураження зросли набагато. Про це заявила пресслужба ГУР 5 травня.

"Народний супутник" бачить усе! Маскування московитської техніки, складів боєкомплекту й пально-мастильних матеріалів фактично нівельовані можливостями "народного супутника" – для роботи з ним не важливі ані погода, ані час доби", – ідеться в повідомленні.

У розвідці наголосили, що за пів року використання отриманих завдяки космічному апарату розвідданих Україна "перетворила на металобрухт російської військової техніки на мільярди доларів, не кажучи про скупчення ворожої (тимчасово) живої сили, а також об’єкти воєнної логістики".

Співробітники ГУР також вказали на особливу роль "народного супутника" у плануванні й реалізації "важливих і вкрай очікуваних військових операцій України".

Контекст:

У червні 2022 року фонд Сергія Притули оголосив про збір коштів у межах проєкту "Народний Bayraktar". Фонд планував за тиждень зібрати 500 млн грн для купівлі трьох Bayraktar для потреб Повітряних сил Збройних сил України, але українці за першу добу зібрали гроші на два Bayraktar, а за три дні було зібрано суму для купівлі чотирьох безпілотників.

27 червня компанія Baykar заявила, що зворушена солідарністю й рішучістю українців, які зібрали гроші на безпілотники, і безплатно передасть Україні три Bayraktar ТВ2.

18 серпня Притула повідомив про купівлю на ці кошти доступу до супутника на рік. Супутники ICEYE роблять зйомку за допомогою синтезованої радіолокаційної апертури (SAR), яка дає змогу в будь-який час доби й за будь-яких погодних умов сканувати об'єкти. Системи SAR завдяки автоматичному розпізнаванню об'єктів із застосуванням розподіленого радіолокаційного зображення й цифрової обробки сигналів здатні бачити крізь перешкоди, пояснювали у страткомі ЗСУ.

29 вересня міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що за перші два дні роботи супутника за його допомогою було виявлено понад 60 одиниць бойової техніки, яку ворог намагався замаскувати в лісосмугах та інших перешкодах. "Фактично тільки за ці два дні ворог утратив бронетехніки на більшу суму, ніж коштує весь проєкт із супутниками. Але головне – це допомагає зберегти життя наших воїнів, які безцінні", зазначив він.