Американська розвідка заявила, що коронавірус SARS-CoV-2 не було створено штучно. Трамп обурився
Розвідувальна спільнота США заявила, що коронавірус SARS-CoV-2, який виник у Китаї, не було штучно створено або генетично модифіковано. Президент США Дональд Трамп не погодився з такою оцінкою і сказав, що бачив докази створення вірусу в китайській лабораторії.
Розвідувальна спільнота США дійшла висновку, що коронавірус SARS-CoV-2 не було штучно створено або модифіковано. Заяву опублікували на сайті офісу директора Національної розвідки 30 квітня.
"Розвідувальна спільнота погоджується із широким науковим консенсусом, що вірус, [який спричиняє захворювання] COVID-19, не було штучно створено або генетично модифіковано", – указано в заяві.
У розвідспільноті зауважили, що постійно надають підтримку владі США і тим, хто веде боротьбу з вірусом, який виник у Китаї.
"Розвідувальна спільнота і далі ретельно вивчатиме нову інформацію і розвіддані, щоб визначити, виник спалах унаслідок контакту з інфікованими тваринами чи це сталося внаслідок нещасного випадку в лабораторії в [китайському] Ухані", – зазначили представники розвідки.
Розвідувальна спільнота США (IC) об'єднує півтора десятка різних американських розвідувальних установ, зазначав "Голос Америки". Роботу IC контролює офіс директора національної розвідки.
Американські ЗМІ зауважили, що такі заяви для розвідки є незвичайними. Розвідувальна спільнота США зробила її за кілька годин після того, як газета The New York Times із посиланням на джерела повідомила, що адміністрація президента США Дональда Трампа підштовхує розвідувальні агентства шукати докази того, що причиною спалаху коронавірусу була діяльність лабораторії в Ухані.
Трамп на брифінгу 30 квітня відкинув позицію розвідки, повідомив "Голос Америки". Він сказав, що бачив звіти, які вказують на те, що новий коронавірус з'явився в лабораторії.
У президента уточнили, чому він упевнений у цій оцінці. "Мені не можна вам цього говорити", – сказав Трамп.
Він підкреслив, що є багато теорій щодо походження вірусу. "Подивимося, звідки він з'явився", – додав президент США.
16 квітня американський телеканал Fox News із посиланням на кілька джерел, ознайомлених із рішеннями влади Китаю і які бачили відповідні документи, повідомив, що "нульовим пацієнтом" із коронавірусом був співробітник уханської лабораторії. Документи, з якими ознайомилися співрозмовники Fox News, детально описують, як лікарі в лабораторії намагалися стримати поширення вірусу на ранніх етапах. Водночас джерела телеканала заявили, що на уханському ринку тварин і морепродуктів "Хуанань", який називали ймовірним джерелом вірусу, ніколи не продавали кажанів, і припускають, що китайська влада навмисно вигадала цю версію, щоб відвести підозру від лабораторії.
Трамп говорив, що Штати "вивчать цю жахливу ситуацію".
У МЗС Китаю заявили, що в основі версії про витік коронавірусу з лабораторії Уханя не має жодних доказів.
Учені вважають, що в ланцюжку передавання вірусу SARS-CoV-2 були дикі тварини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, природним резервуаром SARS-CoV-2, найімовірніше, є кажани, а передавання вірусу людям, найімовірніше, сталося через проміжну тварину – домашню, дику або одомашнену, якої поки не ідентифікували.
За інформацією американського Університету Джонса Гопкінса, кількість інфікованих коронавірусом у світі перевищила 3,2 млн осіб, із них понад 1 млн одужало, а 233 тис. померли.