Автор дослідження про постачання технологій КНДР: Чесне розслідування довело б, що Україна – надійний союзник США
Уряд України не винний у можливому постачанні ракетних двигунів у КНДР, тому розслідування не зашкодить іміджу української сторони, уважає Майкл Еллеман, дослідження якого лягло в основу статті The New York Times про витік ракетних технологій у КНДР.
Уряд України може мінімізувати шкоду від появи інформації про можливе постачання українських ракетних двигунів КНДР і навіть повернути цю ситуацію на свою користь.
Про це заявив в інтерв'ю "Голосу Америки" старший дослідник програми протиракетної оборони в Міжнародному інституті стратегічних досліджень Майкл Еллеман, на підставі висновків якого видання The New York Times заявило про можливе постачання Україною технологій КНДР.
"Я не вірю, що уряд України будь-яким чином несе відповідальність за цю ситуацію. І я підозрюю, що, якщо це і сталося в Україні, вони могли б про це й не знати. Імовірно, вони і не знали б про це. Я б порекомендував провести розслідування. Почати діалог з урядом США, із розвідкою США, дізнатись, чи вони можуть надати докази або інформацію, і провести криміналістичний аналіз, щоб спробувати визначити ймовірність, вірогідність того, що це мало місце. І якщо це таки сталось і уряд не мав до цього відношення, вони мають заявити: "Ось, що сталося відповідно до наших висновків", – розповів він.
Експерт зазначив, що Україні потрібно провести розслідування, результати якого будуть викликати довіру.
"Не думаю, що чесне розслідування, яке б указало, що мало місце викрадення технологій, було би використане проти уряду України. Думаю, що воно могло б мати протилежний ефект і насправді довело б, що Україна є надійним союзником США та що Україна заслуговує на підтримку США", – підкреслив він.
Еллеман запевнив, що не працює на Росію та не є прихильником президента РФ Володимира Путіна.
"Я не контактую із будь-якими росіянами. Я не фанат Путіна. Я маю симпатію до України та співчуваю їй через анексію Криму. Я не беру участі в агітації, пропаганді, які спонсорують росіяни. Я не думаю, що The New York Times беруть участь у чомусь подібному. Якщо прочитати те, що я написав, то я висловлююсь дуже чітко – ми не впевнені, що Україна є джерелом технологій. Це може бути Росія. Я не знаю, на основі чого Турчинов зробив свої висновки, але я можу говорити за себе самого і сказати, що я б ніколи жодним чином не став паплюжити своє ім’я в інтересах іноземного уряду, включно з урядом Росії", – заявив він.
Експерт додав, що уряд України досяг великого прогресу в нерозповсюдженні військових технологій.
"Прекрасним прикладом є арешт громадян Північної Кореї, які у 2012 році здійснювали підозрілу діяльність стосовно КБ "Південне". Це вказує на те, якого прогресу досяг уряд України. Я також уважаю, що уряд Росії значно покращився у цьому питанні. Більшість того, що ми спостерігаємо у КНДР, є результатом торгових угод 1980-х та 1990-х років, за незначними виключеннями... Саме тому і є такою несподіванкою, що ці двигуни несподівано з'явились у КНДР", – підсумував він.
14 серпня видання The New York Times написало, що успішність випробувань північнокорейських ракет може пояснювати те, що їх оснащують двигунами із заводу "Південмаш" у Дніпрі, історично пов'язаного з російським виробництвом ракет.
Секретар Ради національної безпеки й оборони України Олександр Турчинов назвав провокацією інформацію про постачання Північній Кореї українських ракетних технологій.
Прес-служба "Південмашу" спростувала постачання КНДР ракетних двигунів.
15 серпня експерт із військових ракетних технологій із Міжнародного інституту стратегічних досліджень Майкл Еллеман, на якого посилався The New York Times, заявив, що не говорив про причетність української влади до постачання ракетних двигунів у КНДР.
У Держдепі США заявили, що Сполучені Штати "серйозно ставляться" до інформації про можливе постачання двигунів Пхеньяну.
15 серпня джерело в американській розвідці заявило Reuters, що модифікації українських двигунів РД-250 у КНДР могли створити з допомогою іноземних учених-північнокорейців, які навчалися за кордоном.
16 серпня президент Петро Порошенко заявив, що у зв'язку з публікацією The New York Times інформації про можливе застосування українських двигунів на північнокорейських ракетах Україна проведе ретельне та всебічне розслідування.