Безсмертний: Будь-які інтеграційні процеси РФ і Білорусі небезпечні для України
Інтегрування економік РФ і Білорусі залежатиме від зацікавленості оточення президента Росії Володимира Путіна заробити на цьому процесі. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній посол України в Білорусі, дипломат Роман Безсмертний.
Будь-які інтеграційні процеси РФ і Білорусі небезпечні для України. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив колишній посол України в Білорусі, дипломат Роман Безсмертний, коментуючи плани Москви і Мінська реалізувати програму економічної інтеграції двох країн.
"Між Москвою та Мінськом є угода про створення Союзної держави. Іще в часи президента РФ Бориса Єльцина це все розвивалося дуже стрімко – не тільки на папері, але й у житті. [Президент Білорусі Олександр] Лукашенко, до речі, тоді об'їздив Росію. Можливо, навіть мріючи стати главою цієї об'єднаної держави. Узагалі треба віддати йому належне – він завжди знаходить аргументи, щоб викрутитися із кремлівських лещат. Угода про Союзну державу передбачала спільний парламент, уряд і президента. Але ці інститути – як асоційоване членство. Вони начебто і є, але не діють. Тому плани об'єднання економік РФ і Білорусі я сприймаю так само, як і ініціативу створити Союзну державу", – сказав Безсмертний.
Він вважає, що процес економічної інтеграції двох країн насамперед залежить від зацікавленості в цьому оточення президента РФ Володимира Путіна.
"Усі роздуми на цю тему виходять із того, що економіки цих країн повністю контролює держава. Але, на жаль, це вже давно не так. До того ж економіку Білорусі контролює не держава, а приватний російський капітал. І якщо бути точним, то це капітал Путіна. Якщо хтось думає, що його цікавить білоруська економіка і забезпеченість суспільства, то це велика помилка. Його цікавить лише влада і гроші, які вона дає. Там відстоюють інтереси не держави, а окремої персони чи групи осіб. Тому інтегрування економік РФ і Білорусі буде залежати від зацікавленості оточення Путіна заробити на цьому процесі. А також від того, наскільки дозволена Лукашенком корупція дасть можливість підтримувати нинішню систему в Білорусі", – підкреслив співрозмовник.
Він зазначив, що білоруське суспільство не отримає практично ніякої вигоди від реалізації програми інтеграції з економікою Росії.
"Ці країни – дві абсолютно хибні моделі державного устрою, економіки, банківської системи та державних інституцій. Тому будь-які інтеграційні процеси для суспільства і держави мають лише фрагментарний характер і відбуваються тільки там, де це дає змогу паразитувати на бюджеті, експлуатувати суспільство і знущатися з економіки. Для нас же найголовніше – це те, що хоч які б процеси відбувалися в цьому регіоні під егідою Москви, усі вони дуже небезпечні для України. Інформаційна політика і нав'язування російського наративу – це речі, які страшніші навіть за війну. Так, на війні гинуть люди. І це трагедія. Але піддавшись на сторонній дискурс, можна втратити себе як суспільство і як державу. У будь-якому разі інтеграційні процеси РФ і Білорусі небезпечні для України", – резюмував Безсмертний.
16 вересня видання "Коммерсантъ" із посиланням на джерело в російському уряді повідомило, що на початку місяця прем'єр-міністри Росії та Білорусі Дмитро Медведєв і Сергій Румас погодили проєкт програми дій Білорусі та РФ щодо реалізації положень договору про створення Союзної держави, згідно з яким із 2021 року країни мають намір об'єднати економіки.
"Найважливіше, що передбачається об'єднати, – це податкові системи: передбачено, що в Союзній державі Росії та Білорусії до 1 квітня 2021 року буде ухвалено єдиний Податковий кодекс", – зауважує газета. Держави також мають намір ввести єдиний доступ до держзакупівель, єдину систему обліку власності та уніфікувати господарське законодавство.
Союзна держава – наддержавність Росії та Білорусі з поетапно організовуваним єдиним політичним, економічним, військовим, митним, валютним, юридичним, гуманітарним та культурним простором. Було створено 2 квітня 1997 року президентом Росії Борисом Єльциним і президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Передбачає максимальне об'єднання двох країн аж до м'якого варіанта федерації. Активна інтеграція тривала до моменту приходу в Росії до влади Путіна 2001 року, надалі через різні стратегічні завдання держав інтеграційні процеси практично завмерли, проте 2011 року на тлі потепління відносин Мінська та Москви проєкт Союзної держави знову було взято до виконання.
Наприкінці 2018 року російське видання "Московский комсомолец" написало, що Лукашенко на переговорах із Путіним 25 грудня 2018 року погодився на уніфікацію законодавства із РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на загальну символіку та єдину валюту. 10 січня 2019 року Лукашенко назвав розмови про ймовірне об'єднання з Росією дурними і притягнутими за вуха.
15 лютого, після зустрічі із президентом Росії в Сочі, президент Білорусі заявив, що суверенітет країни для нього – "святе". Водночас він зазначив, що з Путіним він готовий об'єднуватися, але невідомо, чи хочуть цього росіяни і білоруси.
22 лютого Лукашенко закликав не вірити і не читати заяв про можливу втрату суверенітету Білорусі.
17 квітня Медведєв заявив, що Білорусь одержала від Москви пропозиції щодо подальшої інтеграції з Росією в межах Союзної держави.
18 липня Путін і Лукашенко повідомили, що домовилися про подальшу інтеграцію РФ і Білорусі.