Бєлковський: Одна з вимог Путіна – прем'єр не має бути високим на зріст. Мішустін цьому критерію відповідає
Імовірний прем'єр-міністр РФ Михайло Мішустін є креатурою голови Рахункової палати Росії Олексія Кудріна, близького особистого друга президента країни Володимира Путіна, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" російський політолог Станіслав Бєлковський.
Імовірний прем'єр-міністр РФ Михайло Мішустін відповідає всім вимогам, які висуває президент країни Володимир Путін до людини, що обіймає посаду глави уряду. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказав російський політолог Станіслав Бєлковський.
"У Росії почався транзит влади. Він був цілком очікуваним. Багато чого залежатиме від того, чи вдасться Путіну укласти якийсь пакт із Заходом. Ентузіастом якого з-поміж світових лідерів є [президент Франції Еммануель] Макрон. Нюансів багато, але факт у тому, що анонс цього транзиту влади відбувся. Причому він відбувся після зустрічі Путіна з [канцлеркою Німеччини Ангелою] Меркель. Мабуть, дали відповідні запевнення. Зміни до конституції ще чітко не опрацьовано, тому точного сценарію транзиту влади поки що немає. Але зрозуміло, що Путін не залишиться президентом. Він керуватиме країною за допомогою інших органів і статусів, зберігши собі місце в політичній системі як гарант транзиту влади. Із того, що Путін учора озвучив, видно тільки загальні контури сценарію: посилення ролі парламенту, Ради безпеки, Держради. Про референдум Путін сказав не просто так. Його, відповідно до законодавства, не можна проводити протягом останнього року повноважень чинної Держдуми. Отже, референдум треба провести до вересня. Хоча ще не факт, що це "голосування громадян" матиме статус референдуму", – зазначив Бєлковський.
Він сумнівається, що Путін використовує варіант об'єднання РФ і Білорусі, щоб залишитися при владі після виборів президента Росії 2024 року.
"Путін перебуває в лещатах стандартної для авторитарного лідера проблеми: неможливо ні піти, ні залишитися. Найближчим до російських реалій є транзит влади у Казахстані. Хоча там це все призвело до неоднозначного результату: до різкого загострення боротьби між різними апаратними групами і між етнічними групами. Тому не факт, що такий сценарій відтворять у Росії в повному обсязі. Зокрема з поправкою на різницю в менталітеті. А у варіант із Союзною державою з Білоруссю я ніколи не вірив. Там [президент Олександр] Лукашенко зовсім не збирається віддавати владу і здавати свою країну. Тим паче, це занадто дорогий для Путіна сценарій. Він збирається миритися із Заходом, а приєднання Білорусі просто поставило б хрест на цих планах", – підкреслив співрозмовник.
На його думку, імовірне призначення Мішустіна главою російського уряду відповідає кадровій філософії Путіна.
"Призначення Мішустіна новим прем'єром має цілком логічний вигляд і вкладається в кадрову філософію Путіна. Він відповідає трьом базовим критеріям путінського прем'єра. Перше – прем'єр не має бути самостійною політичною фігурою, яка дихає у спину президенту. Друге – прем'єр не має бути кумиром Заходу. І третє – прем'єр не має бути високим на зріст. Мішустін усім цим вимогам відповідає в повному обсязі. До того ж він є креатурою [голови Рахункової палати Росії Олексія] Кудріна, близького особистого друга Путіна. Призначенням Мішустіна Путін демонструє, що поділяє погляди Кудріна на економічну та фінансову політику. Водночас самого Кудріна призначати прем'єром Путін не хоче, тому що той не відповідає зазначеним критеріям", – резюмував Бєлковський.
15 січня прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв оголосив про відставку уряду. Це пов'язано із пропозиціями Путіна змінити конституцію країни. Міністри продовжать роботу до призначення нового складу уряду.
Путін хоче призначити Медведєва заступником голови Ради безпеки, якщо Держдума РФ затвердить таку посаду.
Новим главою російського уряду Путін запропонував призначити голову Федеральної податкової служби Михайла Мішустіна.