Боровой: Скрипаль знає про те, що відбувається в Іспанії, Великобританії і США, а головне – у нього залишилися зв'язки G

Боровой: Із часом, коли змінилася загальна ситуація і скоротилося фінансування, усе стало розвалюватися
Фото: Константин Боровой / Facebook

Колишній співробітник ГРУ РФ Сергій Скрипаль, як і раніше, залишається цінним інформатором для західних розвідувальних служб, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" російський опозиціонер і політичний експерт Костянтин Боровой.

Через скорочення фінансування співробітники російських спецслужб поступово "здають" свої агентурні мережі, сказав виданню "ГОРДОН" російський опозиціонер і політичний експерт Костянтин Боровой, коментуючи інформацію видання The New York Times про те, що колишній співробітник ГРУ РФ Сергій Скрипаль співпрацював з іспанською розвідкою.

"Економічна і політична ситуація у РФ змінилася. Раніше ніхто грошей не рахував, вливали в проект, а вже потім оцінювали його ефективність. Як із "Північним потоком – 2": ще нічого не зрозуміло, не підписано всіх документів, але кошти давно виділено і почалося будівництво. Візьмемо один із напрямів – створення агентурних мереж. У цій сфері процеси відбувалися так само – ніхто нічого не рахував, треба було створити мережу, у це закачували величезні кошти (так було, наприклад, із групою Анни Чапман). Це пов'язано з ментальністю президента [РФ Володимира] Путіна, який робив ставку на розгалужену агентуру. Але коли змінилася загальна ситуація і скоротилося фінансування, усе почало розсипатися. Це загальна ситуація, люди просто думають про своє майбутнє. Ми знаємо десяток випадків, коли росіяни здавали західним розвідкам агентурні мережі. Насправді їх значно більше. На Заході своєрідне змагання між агентами РФ. Тому там до цього вже з гумором ставляться. Ніхто їх не судить", – пояснив Боровой.

На його думку, кошти на реалізацію операції з усунення Скрипаля також було розкрадено.

"Історія зі Скрипалем – один із типових випадків. Упевнений на це виділили колосальні кошти, але їх відразу ж вкрали. Я відстежую проекти держкорпорацій, міноборони і бачу, як це відбувається: створюють компанії зі статутним капіталом $150, і на них відразу зливають $5 млрд. Те саме відбулося із цією операцією. Було створено кілька проектів через ГРУ. Гроші зникли, а роботу робити треба. Обговорюють, що занадто прямолінійно діяли ті, хто отруїв Скрипаля. Це тому, що фінансування давно розподілили, залишилося тільки на відрядження. У хлопців не було навіть на оренду машини і готель. Вони вдвох жили в одній номері! І це радянські розвідники!" –підкреслив Боровой.

За його словами, Скрипаль, як і раніше, залишається цінним інформатором.

"Зрозуміло, що Скрипаль, щось "продав". Він був пов'язаний із різними проектами та агентурними мережами. Він досі залишається цінним інформатором. Він знає про те, що відбувається в Іспанії, Великобританії і США, а головне – у нього залишилися зв'язки. І є люди, які заздрять йому, але через нього готові здавати агентурні мережі. Зараз він – цінний канал виходу на інші агентурні мережі, інших керівників. Розслідування свідчить, що сам Путін до того, як став президентом, особисто займався якимись контактами. У цьому сенсі це дуже цікава стара агентурна мережа. Вона вже вся "під ковпаком", але від неї тягнуться ниточки (інформаційні та фінансові канали) до інших проектів", – сказав співрозмовник.

"Що стосується кремлівської агентури в Іспанії. Російську мафію в Іспанії спочатку будували злодії в законі, яких контролювали з Росії. Це не зовсім агенти спецслужб, не зовсім агентурна мережа. Іспанці цих відомих кримінальників легко відстежували. Але потім вони зрозуміли, що все набагато складніше, що російські спецслужби активно працюють із кримінальними структурами, тому й у США, і Європі їхнє проникнення набагато більше. Російські злодії в законі взаємодіяли з наркотрафіком, торгівлею людьми, проституцією тощо. У них корисні для російських спецслужб зв'язки з місцевим криміналітетом", – резюмував Боровой.

Скрипаля і його дочку Юлію отруїли нервово-паралітичним агентом "Новачок" у березні 2018 року в британському Солсбері. Жінку виписали з лікарні у квітні, а колишнього шпигуна – у травні.

У червні після отруєння "Новачком" було госпіталізовано жителів Еймсбері Чарлі Роулі і його подругу Дон Стерджесс. 

Слідство не вважає інцидент із Роулі і Стерджесс спланованим замахом. Роулі повідомив слідчим, що знайшов флакон із рідиною, вирішив, що це парфуми, і дав його Стерджесс. Та нанесла рідину собі на обличчя і зап'ястя.

Лондон стверджує, що "Новачок" розробили в Росії. Москва цю інформацію заперечує.

5 вересня у прокуратурі Британії назвали імена підозрюваних у нападі на Скрипалів – росіян Олександра Петрова та Руслана Боширова (британська влада припустила, що їхні імена та прізвища можуть бути іншими). Крім того, у поліції показали флакон парфумів, у якому був "Новачок". Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей підкреслила після оголошення інформації про підозрюваних, що Лондон має намір добиватися розширення санкцій ЄС проти Росії.

У МЗС РФ заявили, що фото та імена Петрова і Боширова нічого їм не кажуть.