CNN: Катар зазнав блокади, порушивши секретні договори з арабськими країнами

Дипломатичні відносини з Катаром розірвало 10 держав
Фото: EPA

Секретні угоди, які у 2013 та 2014 роках підписав Катар, забороняли підтримувати опозиційні групи у країнах Перської затоки, повідомляє телеканал CNN, який має в розпорядженні вказані документи.

Низка арабських держав улаштувала дипломатичну блокаду Катару через те, що Доха, на їхню думку, порушила умови укладених у 2013-му та 2014 році секретних договорів. Про це повідомляє телеканал CNN, який має в розпорядженні вказані документи.

Перший договір було укладено 23 листопада 2013 року та підписано королем Саудівської Аравії, а також емірами Катару та Кувейту. У ньому йдеться про зобов'язання не втручатись у внутрішні справи інших країн Перської затоки. Мова, зокрема, йшла про заборону на фінансову та політичну підтримку опозиційних груп.

У ньому також ішлося про заборону на підтримку терористичної організації "Брати-мусульмани" й "антагоністичних" ЗМІ, таких як Al Jazeera.

Другу угоду було укладено в листопаді 2014 року. Її, окрім глав Саудівської Аравії, Катару та Кувейту, підписали король Бахрейну та прем'єр-міністр ОАЕ. У ній ішлося про підтримку стабільності Єгипту та було згадано Al Jazeera. Після підписання угоди телекомпанія закрила підрозділ, який відстежував події в Єгипті.

Представник Катару у відповідь на запит CNN сказав, що угоду насправді "порушили Саудівська Аравія й ОАЕ".

Про розрив дипломатичних відносин із Катаром заявило 10 держав: Саудівська Аравія, Єгипет, ОАЕ, Бахрейн, Ємен, Лівія, Мальдіви, Маврикій, Мавританія та Коморські острови. Вони обвинувачують катарську владу в підтримці діяльності єменських повстанців-хуситів, "спонсорованих Іраном" терористів, а також угруповань "Аль-Каїда" й "Ісламська держава".

22 червня Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет і Бахрейн передали Досі список із 13 вимог, які потрібно виконати для припинення ембарго. На виконання умов Катару дали 10 днів.

Серед вимог – припинення мовлення телеканалу Al Jazeera та зв'язків з Іраном, а також закриття турецької військової бази в Катарі.

У Катарі вимоги назвали нереалістичними та заявили, що вони суперечать правам людини, а пізніше – відкинули.