CNN опублікував відеозапис затримання в Україні шпигунів із Північної Кореї у 2011 році
Телеканал CNN опублікував відеозапис затримання в Україні громадян КНДР у 2011 році. Вони фотографували підроблені документи, які нібито містять інформацію про балістичні ракети.
Американський телеканал CNN опублікував наданий Службою безпеки України відеозапис із кадрами затримання північнокорейських громадян, яких визнали винними в крадіжці інформації про розроблення балістичних ракет.
На записі, зробленому 27 липня 2011 року на приховану камеру в гаражі, видно, як кілька чоловіків азіатської зовнішності фотографують папери, що лежать на столі. CNN пояснює, що документи, на думку громадян КНДР, містили інформацію про балістичні ракети. Насправді папери були підробленими – їх підготували в СБУ. На записі видно, як підозрюваних затримують спецслужби.
CNN також зустрівся із затриманими, які зараз відбувають восьмирічні терміни у в'язниці в Житомирі за обвинуваченням у шпигунстві.
Один із них, якого в судових документах згадують під абревіатурою X5, – чоловік віком приблизно 50 років із Пхеньяна, який говорить російською мовою з легким акцентом. Другий засуджений молодший, у справі його згадують під абревіатурою X32. Перший в'язень відмовився від інтерв'ю, а інший, який частково визнав свою провину, заявив, що хоче повернутися на батьківщину, і не буде нічого говорити в цілях безпеки.
Телеканал зазначає, що шпигунів цікавили технології, пов'язані з балістичними ракетами, космічними двигунами і сонячними батареями. Водночас метою публікації відеозапису CNN називає спробу "розвіяти твердження про те, що недавній прорив Пхеньяна в технологіях створення міжконтинентальної балістичної ракети міг бути досягнений із використанням викрадених або отриманих від України розробок".
Відео опубліковано на каналі Senhri Par у YouTube.
Ці ув'язнені є єдиними такими шпигунами в українській в'язниці. Водночас, зазначає CNN, офіційні особи в Україні стверджують, що кілька разів запобігали спробам Північної Кореї отримати доступ до ракетних технологій. У 2016 році влада країни фактично заборонила візити громадян КНДР в Україну.
Співробітник української розвідки в коментарі телеканалу назвав "неможливим" отримання Пхеньяном якої-небудь інформації про ракети і заявив про свою впевненість у тому, що всі спроби КНДР отримати ці дані було припинено. За його словами, у 2015 році п'ятеро громадян КНДР були вислані з України "за допомогу в розвідувальній роботі Північній Кореї в Україні".
14 серпня видання The New York Times написало, що успішність випробувань північнокорейських ракет можна пояснити тим, що їх оснащують двигунами із заводу "Південмаш" у Дніпрі, історично пов'язаного з російським виробництвом ракет.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов назвав провокацією інформацію про постачання Північній Кореї українських ракетних технологій.
Прес-служба "Південмашу" спростувала постачання КНДР ракетних двигунів.
15 серпня експерт із військових ракетних технологій із Міжнародного інституту стратегічних досліджень Майкл Еллеман, на якого посилалося The New York Times, заявив, що не говорив про причетність української влади до постачання ракетних двигунів у КНДР.
У Держдепі США заявили, що Сполучені Штати "серйозно ставляться" до інформації про ймовірні постачання двигунів Пхеньяну.
За даними агентства Reuters, модифікації українських двигунів РД-250 у КНДР могли створити з допомогою іноземних учених-північнокорейців, які навчалися за кордоном.
22 серпня комісія РНБО виключила можливість передавання КНДР українських ракетних двигунів або технологій. Міністр закордонних справ Павло Клімкін надіслав листа до газети The New York Times, у якому висловив сумнів, що Північна Корея могла досягти успіхів у розвитку ракетної програми без сторонньої допомоги, і закликав провести міжнародне розслідування постачань ракетних двигунів у цю країну.