Держдума РФ може дозволити визнавати окремих журналістів іноземними агентами
Держдума РФ може дозволити визнавати окремих журналістів іноземними агентами, написало видання "Ведомости" з посиланням на співробітників апарату нижньої палати російського парламенту і декількох депутатів.
Зазначають, що відповідні поправки в закон про ЗМІ – іноземних агентів підготували голова комітету з інформаційної політики Леонід Левін ("Справедливая Россия") і заступник голови Держдуми Петро Толстой ("Единая Россия").
Зміни передбачають, що іноземним агентом можна буде визнати будь-яку структуру або людину, які поширюють матеріали ЗМІ-агентів або за гроші беруть участь у їх створенні. Видання пише, що на таких "вторинних" агентів будуть поширюватися вимоги закону про некомерційні організації (маркування матеріалів, щорічний аудит і звіт про діяльність раз на півроку).
Ухвалити ці поправки планують наступного тижня.
Депутати Держдуми РФ 15 листопада 2017 року ухвалили поправки в російське законодавство, які дозволяють визнавати закордонні ЗМІ іноземними агентами.
Віце-спікер Держдуми Петро Толстой перед голосуванням зазначив, що ці поправки – відповідний і вимушений захід, оскільки у США російському каналу Russia Today висунули вимогу дістати статус іноземного агента.
22 листопада законопроект про визнання зарубіжних ЗМІ іноземними агентами ухвалила Рада Федерації РФ. 25 листопада його підписав президент Росії Володимир Путін.
У реєстр іноземних засобів масової інформації, що виконують функції іноземного агента, який опубліковано на сайті мін'юсту РФ, внесли дев'ять ЗМІ: "Голос Америки", "Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода (РВЄ/РС)", телеканал "Настоящее время", татаро-башкирську службу "Радио Свобода" (AzatliqRadiosi), "Сибирь.Реалии", "Idel.Реалии", "Фактограф", "Кавказ.Реалии" і "Крим.Реалії".
Поняття "іноземний агент" регулюється ухваленими у 2012 році поправками до низки російських законів. Таким агентом вважають некомерційну організацію, яка отримує грошові кошти від іноземних держав, організацій і громадян, а також бере участь у політичній діяльності на території РФ. Іноземні агенти мають реєструватися в мін'юсті Росії і вказувати свій статус у всіх публікаціях. Їхня фінансова звітність підлягає обов'язковому аудиту, також вони мають звітувати перед владою про свою діяльність.